Otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişen çocukların beslenme davranışlarının karşılaştırılması ve ailelerinin beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Comparison of nutritional behaviors of with autism spectrum disorder and typically developing children and examination of their families' nutritional knowledge levels
- Tez No: 788085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişen çocukların beslenme davranışlarını karşılaştırılması ve ebeveynlerinin beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Balıkesir ilinde yaşayan 3-6 yaş arasında 69 (33 otizm tanısı almış, 36 tipik gelişim gösteren) katılımcı ve bu çocukların ebeveynleri ile yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan anket formunda çocuklara ve ebeveynlerine ait demografik bilgiler, çocukların beslenme davranışlarını saptamak amacıyla 'Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi' (ÇYDA) ölçeği, besin tüketim sıklığı formu ve ebeveynlerinin beslenme bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla 'Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi' (YETBİD) ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the nutritional behaviors of children with autism spectrum disorder and children with typical development, and to examine the nutritional knowledge levels of their parents. The study was conducted with 69 (33 diagnosed with autism, 36 typical development) participants aged 3-6 years living in Balıkesir and their parents. In the questionnaire used in the study, demographic information of children and their parents, 'Eating Behavior Questionnaire for Children' scale to determine the nutritional behaviors of children, food consumption frequency form and the 'Nutrition Knowledge Level for Adults' scale to determine the nutritional knowledge level of their parents were used.