Optimal bireysel drop jump yüksekliğinin belirlenmesinde kas-tendon özelliklerinin etkisi
Effect of muscle-tendon properties in determining the height of optimal individual drop jump
- Tez No: 788084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bireysel optimal drop jump(DJ) düşme yüksekliğini belirleyerek kas-tendon özellikleri ile olan ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı sporcularından 17-26 yaş arasında, süperlig seviyesinde oynayan 13 sporcu katılmıştır. Katılımcılar farklı günlerde farklı düşme yükseklikten (30-35-40-45-50-55-60 cm) DJ performansları sergilemeleri istenmiştir. Her katılımcı iki kez deneme yapmış yer temas süresi ≤ 250 ms olan atlayışlar değerlendirmeye alınmıştır. Her bir performans lateral yöne yerleştirilmiş bir kamera ile kayıt altına alınmış ve sıçrama evreleri kinematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Aşil tendon moment kolu uzunlukları da dominant ayaktan ayaktan alınan fotoğrafın analizi yardımıyla belirlenmiştir. Bulgular: DJ40'dan gerçekleştirilen performansların sıçrama yüksekliği(hsıçrama) ve reaktif kuvvet indeksi (RSI) değerlerinin diğer yüksekliklerden daha anlamlı derecede büyük sonuç verdiği, DJ60 ve DJ40 'dan gerçekleştirilen performansların yer temas süresi (ttemas) değerlerinin diğer yüksekliklerden daha anlamlı derecede küçük sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the individual optimal drop jump (DJ) fall height and its relationship with muscle-tendon properties. Method: 13 athletes from Konyaaltı Municipality Sports Club Women's Handball Team, between the ages of 17-26, playing at the super league level, participated in the study. Participants were asked to perform DJ performances from different fall heights (30-35-40-45-50-55-60 cm) on different days. Jumps with a ground contact time of ≤ 250 ms were taken into consideration, with each participant trying twice. Each performance was recorded with a camera placed in the lateral direction and the jump phases were analyzed by kinematic analysis method. Achilles tendon moment arm lengths were also determined with the help of the analysis of the photograph taken from the dominant foot. Results: It has been observed that the jump height (hjump) and reactive force index (RSI) values of the performances performed by DJ40 give significantly larger results than other heights, and the ground contact time (tcontact) values of the performances performed by DJ60 and DJ40 give significantly smaller results than other heights.