Suriye güvenli bölgesindeki su kaynaklarında legıonella araştırması
Legionella research in water resources in the safe zone of Syria
- Tez No: 788091
- Danışmanlar: PROF. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Atipik pnömoni etkenlerinden Legionella bakterinin neden olduğu toplum kökenli pnömonilerin sayısı konusunda Suriye'nin güvenli bölgesinde yeterli veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Suriye'nin güvenli bölgesindeki su kaynaklarından su örnekleri toplanarak Legionella yönünden araştırıldı. Çalışma, bu bölgede Legionella türlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan ilk çalışma olması açısından önem arz etmektedir. Cerablus ilçesi nüfus sayısı göçmenlerle birlikte yaklaşık 65 bin civarındadır. Cerablus merkezinde 24 cami, 22 kamp, 1 meslek yüksekokul, 1 fırın bulunmaktadır. Ayrıca Cerablus ilçesine bağlı 35 köy ve 22 kamp mevcuttur. Çalışmada, 1 meslek yüksekokul, 1 fırın, 4 cami, ve 2 köy kuyuları, Cerablus merkez kuyu, Fırat nehri ve Ana depolardan 27.10.2022 ile 30.11.2022 tarihler arasında 100 su örneği toplandı. Her seferinde 10-15 örnek toplandı ve özel izinle soğuk zincire uyularak laboratuvara aynı gün içinde ulaştırıldı. Örnekler santrifüj edilip süpernatan kısmı atıldıktan sonra CV Legionella Seçici Besiyerisine (Becton Dickinson, Almanya) ekim yapıldı. Ekilen besiyerleri 36 derecede bir hafta inkübe edildi. Üreyen şüpheli kolonilere gram boyama işlemleri uygulandı. Bakterinin morfolojisi incelendikten sonra Legionella Dryspot Lateks aglutinasyon testi (Oxoid, İngiltere) uygulandı. Alınan 100 örneğin onunda (Musluk suyu ve sürüntüsü) Legionella bakterileri üredi. Latex aglütinasyon testi ile tiplendirildiğinde üreyen bakterilerin serogrup (2-14)'a sahip Legionella pneumophila olduğu saptandı. Su örneklerinin hiçbirinde Serogrup 1 saptanmadı. Bu çalışmada, Suriye'nin güvenli bölgesinde bulunan okul ve cami gibi kurumlara ait sularda Legionella bakterileri izole edildi ve serogrupları belirlendi. Ancak, epidemiyolojik önemi olan fenotipleri belirlemek için daha kapsamlı araştırmaların ve moleküler biyolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ayrıca, ilçelerin şebeke suları da dahil olmak üzere bütün binaların su depoları araştırılmalı, gerekli dezenfeksiyon işlemleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Legionella, one of the atypical pneumonia agents, in the safe zone of North Syria. Therefore, in this study, water samples were collected from sources in the safe region of North Syria and investigated for Legionella. The study is important as it is the first study to determine Legionella species in this region. There are 24 mosques, 22 camps, 1 vocational school and 1 bakery in the center of Jarablus. In addition, there are 35 villages and 22 camps in the town of Jarablus. In the study, 100 water samples were collected between 27.10.2022 and 30.11.2022 from 1 vocational school, 1 bakery, 4 mosques, and 2 village wells, Jarablus central well, Euphrates river and Main reservoirs. Each time, 10-15 samples were collected and delivered to the laboratory on the same day, following the cold chain with special permission. After the samples were centrifuged and the supernatant was discarded, they were inoculated into CV Legionella Selective Medium (Becton Dickinson, Germany). The cultured media were incubated at 36 degrees for one week. Gram staining procedures were applied to the suspicious colonies that grew. After examining the morphology of the bacteria, Legionella Dryspot Latex agglutination test (Oxoid, UK) was applied. Legionella bacteria grew in ten of the collected 100 samples. When typified by the latex agglutination test, it was determined that the bacteria that grew were Legionella pneumophila with serogroup (2-14). Serogroup 1 was not detected in any of the water samples. In this study, Legionella bacteria were isolated and serogroups were determined in the waters of institutions such as schools and mosques in the safe zone of North Syria. However, more extensive research and molecular biological studies are required to identify phenotypes with epidemiological significance. In addition, the water tanks of all buildings, including the water sources of the districts, should be investigated and the necessary disinfection processes should be carried out regularly.