Orta Doğu'da su sorunu ve Türkiye'nin güvenlik politikası
Water problem in the Middle East and Turkish security policy
  1. Tez No: 162218
  2. Yazar: HASAN İLKER ÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Su, Canlıların günlük hayatlarında her türlü işlerinde gerek duydukları bir temel madde olarak önemli bir yere sahiptir, su kaynaklarının orta talep karşısında sınırlarının zorlanması, su paylaşımına dayalı küçük ve büyük ölçekli sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde petrolden daha önemli hale gelen su, Türkiye'nin özellikle Ortadoğu politikasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, Dicle ve Fırat sulan ulusal ve bölgesel çapta güvenliğin sağlanmasında, stratejik bir konumdadır. Fırat, Dicle ve Asi Nehirleri sularının kullanımının Türkiye, Suriye ve Irak arasında tahsisi konusunda ortaya çıkan uyuşmazlık su sorunu olarak nitelendirilmekte ve sürekli manipüle edilmektedir. Sorunun temelinde ise Suriye ve Irak'ın aşırı ve keyfi su talepleri yatmaktadır. Bu çalışmada, Ortadoğu'da, öteden beri istikrarsızlığı amaçlayan bazı bölge ülkeleri ve batılı hegemonik güçlerin su sorununu politika aracı olarak nasıl kullandıkları araştırılmış, dünyada ki mevcut su sorunları araştırılarak, sorunun boyutu ve çözümüne yönelik uygulamalar ortaya konmuştur. Türkiye'nin, Suriye ile ilişkileri, tarihsel süreç içerisinde ele alınmış, ASALA ve ardından PKK terör örgütüne verdiği destek belirtilmiştir. Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan dalgalanmalar araştırılarak, bu ülkelerin GAP bölgesinde yaptığı hararetli çalışmalar üzerinde durulmuştur. Irak'ın işgali ile başlayan yeni dönemde, sınır aşan sularla ilgili politikasındaki tutarlığını sürdüren Türkiye'nin karşılaşabileceği muhtemel senaryolar üzerinde durulmuş, genelde Ortadoğu'ya, Özel'de de su sorununa yönelik başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği ve İsrail'in strateji ve politikalarının çok iyi çözümlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Cumhuriyet Tarihinin en büyük entegre projesi olan GAP'ın, Bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını giderici yönü ele alınmış, milli bütünlüğü sağlayıcı yönleri ortaya konarak bölgede yaşanan terör sorununu giderici yönleri üzerinde durulmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Water, play an essential role as a basic element needed by living things in every part of life. The limits of the water resources which are faced by the increasing demand have resulted in some small and big scaled problems depending on the share of the water. Today water which has become more vital than oil, has a crucial place especially in Turkey's Middle East policy. In this regard, Tigris (Dicle) and Euphrate (Fırat) rivers have a strategic position on providing national and regional security. Both of the rivers play an active role for Turkey becoming regional power in the medium and long-term. Sharing of the resource of Tigris, Euphrate and Oranates (Asi) rivers caused some disagreements between Turkey, Syria and Iraq which is called“Water Problem”and it is still being manipulated. In fact Iraq and Syria's excessive and arbitrary demands lie at the heart of the present dilemma. In this study, it is searched that the water problems present in all around the world and some hegemonic powers and regional countries intending instability in the Middle East, abuse that situation as a political tool. In addition, the dimension of the problem and solution offers are stated elaborately. It is also mentioned about GAP (Southern East Anatolian Project), the greatest integrated project of the republic history, and its contributions to decreasing differences between developed and underdeveloped regions, eradicating terror problem and providing national unity. The relationship between Turkey and Syria and how terrorist organizations ASALA and then PKK were supported by Syria are also stated. Besides that ups and downs of Turkey-Israel relations and Israel's intensive efforts in GAP region are explained. In new term, starting with occupation of Iraq, Turkey may face with some possible conspiracy theories as he carries on his consistent policy regarding transboundary water. Turkey's National Security Policy is VI