Motorlu araçlarda ön fren diski tornalama makinasının bilgisayar destekli konstrüksiyonu ve imalatı
Construction and production with computer of the disc turning machine in automotives
  1. Tez No: 78812
  2. Yazar: HARUN BAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET İmalatı yapılan disk torna makinası; binek araçlarının fren sistemlerindeki fren disklerinin yüzeyinden talaş kaldırılmasını sağlamaktadır. Çeşitli sebeblerden dolayı aşınmış yada yüzeyinde çizikler oluşmuş olan fren disklerinin yüzeyinden talaş kaldırma işlemi normal bir torna tezgahında gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu işlem ileride de anlatılacağı üzere zaman kaybına ve randıman düşüklüğüne sebeb olmaktadır. İşte disk torna makinası, torna tezgahında yapılan talaş kaldırma işlemi sonucunda meydana gelen istenmeyen durumların ortadan kaldırılması amacı ile düşünülmüş ve konstrüksiyonu tasarlanarak imal edilmiştir. Temel görev olarak; otomobillerde mevcut fren disklerinin tornalanması ihtiyacında bu fren disklerinin araç üzerinden sökülmeden tornalanmasını sağlamak ve böylece can güvenliği açısından çok önemli olan fren sisteminin emniyetli şekilde çalışmasına devam etmesini temin etmektir. Bu sistemde makina lift üzerinde duran aracın fren diskine monte edilir. Makina fren diskinin belli bir devirde döndürülmesini sağlayıp fren diski yüzeyinden talaş kaldırma işlemi yaparak fren diskinin yüzeyindeki, frenlemeyi olumsuz yönde etkileyen durumların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Normal torna tezgahlarının çalışma prensiplerinden hareket edilerek ileride konu edilen işlevleri gerçekleştirebilecek bir disk torna makinası konstrüksiyonu yapılmıştır. Ancak imal edilen bu makina beklenen kalitede yüzey işlemeden yoksun olması ve iki bloktan oluşması, konstrüksiyonel geliştirmenin kaçınılmaz olduğunu ortaya koymuştur. Bu geliştirmede, basit ve pratik çalışma, montaj kolaylığı, imalat kolaylığı ve ekonomiklik ön planda tutulmuştur. Yapılan hesaplar sonucu; disk torna makinasının çok büyük kuvvetlere maruz kalmadığı ve dolayısıyla makinanın emniyet sınırlarının çok altında çalıştığı görülmüştür. Dolayısıyla, kullanılan parçaların optimum değerlerde seçilip seri imalat sırasında malzemeden tasarrufla ekonomiklik temin edilebilmektedir. Bu arada estetik görünümü de göz önünde tutmaya özen gösterilmiştir. Bazı elemanların seçiminde ise hesap yerine yapılan pratik çalışmalardan elde edilen gerçek pratik değerler tercih edilmiştir. Sonuçta; geliştirilen disk torna makinasının teorik hesabı ve konstrüksiyonu yapılıp imalata hazır hale getirilmiştir.Büyük çapta ihtiyaca cevap verir nitelikte olan bu makinanın henüz imalatına geçilememiş olup finansman problemi halledildiğinde imalatının gerçekleştirilip, otomotiv sektörü satış sonrası hizmetler bölümündeki yerini alacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT The disc turning machine on wich is studied supplies chip removing from the surfaces of brake discs for in the passanger cars brake systems. The chip removal process from the surfaces of the brake discs which are depreciate by many reasons or lineated may be realized by a normal turning machine. But this process as it will be explained in further subjects causes time losses and performance decreasing. Here the disc turning machine is thought for removel of unwanted conditions at the end of chip removal process in turning machine and construction of it is prepared. As a basis function; for the turning need of existing brake discs on automobiles, it is realized without dismantling from the vehicle and thus supply continuing the work of brake system in its orijinal conditions which is very important for the life safetiness. So that, machine will be assembled to the lift; at the same time, the brake disc will be rotated at certain speed and such as in normal turning machine, by realizing a small thick of chip removal process, it will form again a good surface quality. Starting from the worning principles of normal turning machines, a disc turning machine consruction for realizing the above processes is manufactured. During this design, I have considered easy and practical work dismantling-mantling facility, manufacturing facility and cheapness the machine works much over its own strength limits due to the machine elements do not expose to the huge forces. The main purpose by performied calculations is to minimize the pieces and to make certain chepness by savings during mass production. Mean while the esthetic appearence is also considered. The real values coming from practical studies are used instead of calculation of some points during performed calculations. As a result, all calculations and design have been done and prepared for construction. The machine which has property of answering to all needs has not started to mass production yet, but in the near future we belive it will get place in automotive sector of after sale services.