İplik eğirme makinalarında iğ bileziğin kopçaya alıştırılması programının iplik üzerine etkisi
Effects of the spindle ring training program on the tread production
- Tez No: 78811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kopça yüksek performans parçasıdır (Dolayısıyla da aşınan bir parçadır). Çalışma ömrü boyunca, kopça değişmeyen bir performans çizgisinde büyük mesafeler kaydeder. Örn; 40 m/s'lik bir hız ve 250 saatlik dayanıklılıkla 36000 km yol yapar. Kopçanın hayran bırakan çalışma özelliklerinin yanısıra önemli görevleri vardır. Bilezik ve Kopça kombinasyonu, doğru iplik gerilimini sağlar ki bu gerilim olmadan ipin masuraya hatasız sarımı mümkün değildir. Kopçanın diğer bir fonksiyonu ise iplik bükümünün oluşturulmasıdır. Kopçayla çalışan bilezik sertlik derecesi ve meteryal özellikleri bileziğin ömrü üzerine etkilidir. Rodaj süresi mümkün olduğunca kısa ama dayanıklılık mümkün olduğunca uzun olmalıdır. Dikkatlice koordine edilmiş öyle bir yüzey yapısı oluşturur ki bu kopçanın başlangıçtan itibaren dengeli çalışmasını temin eder ve gerekli elyaf yağlama filminin oluşmasını hızlandırır. Bileziğin üst yüzeyinin mükemmel kayıcı özelliği ipliğin sabit çekim kuvvetinde ve kopçanın düzgün çalışmasını sağlar. Daha az kopça aşınması ve daha az iplik kopması bundan dolayıdır. Aşınmaya karşı dayanıldı yüzeyler problemli şartlarda dahi çalışabilmeyi mümkün kılar. Özel bir yüzey işlemesiyle daha iyi bir yüzey yapısı ve buna bağlı olarak daha iyi çalışma özelliklerine ulaşır. Bilezik rodajlarının daha yüksek hızlar ile daha kısa sürede tamamlanması sonucu normal üretime daha çabuk geçilir. Bu da meteryal ve işgücünde tasarruf sağlar. Bu araştırmada özellikle Kopçalar ve bilezik rodaj programlar üzerinde durulmuştur. Rodaj programında, bileziğin kopçaya alıştırılmasında izlenecek prensipleri içermektedir. Bu araştırmada 20 adet bilezik rodajlama programına tabi tutulmuştur. Bu rodajlama sırasında kopuk etüdü sayesinde kullanılan rodaj kopçasının bileziğe uyum sağlayıp sağlamadığını inceleme olanağı sunmuştur. Kopuk etüdü sayesinde mevcut rodaja tabi tutulan bileziklerde kullanılan rodaj kopçasının iplik kopuşları etkisine bakılmıştır. Kopça iplik kopuşlarını artırıyorsa bir önceki rodaj kopçasına geri dönülüp bu kopçanın çalışma süresini uzatarak bir sonraki rodaj kopçasına geçilmelidir.. Bu çalışmada ring iplikçiliğinde bilezik ve kopçanın mükemmel uyum içinde birbirini tamamlayıcı iki kalite ve performans elemanı olduğu sonucu belirlenmiştir En uygun rodaj programı bulunarak sonuçlan sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The most important result of this search is as it can be easily seen, in ring spinning both ring and traveller are Quality and performance elements and they work in a perfect harmony. As a matter of fact traveller is a high performance element. (So it's a abraded material) In all working life, traveller makes a high distance with same performance. As an example with 40 m/s speed in 250 hours the traveller makes 36.000 km. Distance. Traveller has got an important mission besides it's incredible working characteristics. Ring and traveller combination provides the correct yarn strength. Without this option it's impossible to wind the yam on to the tube without faults. The other function of traveller is yarn twisting. The hardness grade and the characteristics of material are too important for rings working time. Rodage time has to be short and resistance of ring has to be long us possible. Well coordinated processes make a surface which resulted a stable working from teh beginning and forms sufficient fibre lubrication film. The Slippery charracteristic of the ring surface results a fix draft for yarn and so the traveller can work perfectly. Less abraded travellers and less end-downs - happen with this system. The surfaces with high resistance to abrad may results a good working performance even under the bad conditiors. A special surface process makes a better surface structure and up to this, better working conditions can be reached. By finishing teh ring rodages with a higler speed in a short time results to reach normal operation faster. With this way a high percentage of money and works are saved. Especially travellers and ring rodage programmes have been searched in this tez. The meaning of the rodaye program includes the principle of the exercise of ring to traveller. In this study twenty rings have been put in to the program.Harmany of ring to traveller has been searched easily by counting the yarn- ends systematiciy. By counting the yarn - ends, the influence of the rodage trweller to yam - ends have been checked on the rings which has been in the program. If the rodaye traveller increases the yarn - ends, the preceding traveller have to be put in to the exercise again with a longer working time.If the yarn - ends are O.K., then programme will continue with the next rodage traveller. By this searches we found the best rodage programe. With this programme factories which need to change their rings can use this rodage programme and can get best results and satisfaction.