Tünel kalıp sistemler
Tunnel formwork systems
- Tez No: 78813
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Gerek üst yapı gerekse alt yapı inşaatlarının maliyetinde en önemli girdi olan kalıp, aynı zamanda teknolojik yapı üretiminin lokomotifidir. Yapı olgusu; hızı, ekonomisi, niteliği yönünden büyük ölçüde, kalıp tekniğinin doğru seçilip, detaylarının doğru çözülmesine bağlıdır. Bu ise proje tasarımı işidir. Kalıp üretiminin başarısı, deneyimli bir kalıp tasarım grubunun başarısına özdeştir. Tünel kalıp sistemler, betonarme taşıyıcı perdeli yapılar için çok uygun bir bir kalıp yöntemidir. 400-600 kere kullanılabilir. Günde bir konut veya 1-2 günde bir kat bitirilebilir. Ölçülerdeki milimetrik hassasiyet ve tesisat boşluklarını da içeren detayları ile ince yapıda kolaylıklar sağlamaktadır. Depreme dayanıklı yapılarda ve hızlı toplu konut üretiminde tünel kalıp, aranan bir sistemdir. Bu çalışmada, seri kalıp teknolojisinde tünel kalıp sistemler ve genel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Formwork is the most important element in the cost of both for the construction of infrastructure works and for the ultrastructure formworks, as well as being the locomotive in the production of rational structures. Considering the speed, quality and economy, construction works are strictly dependant to the rational selection of the formwork system in detail. That requires a complete design work. Success of the production of formworks depend$on the achievements of the experienced design group. Tunnel fomworks is a very suitable system for reinforced concrete shearwall structures. The formwork can be used 400-600 times reaching a speed of producing one housing unit a day or one flat per day. Tunnel formwork prodives a millimetre sensivity in construction together with the advantages of quality for finishing works. Tunnel formwork is one of the best and preferable system both for fast speed housing construction and for structures resistant to earthquakes. In this study, tunnel formwork systems in the serial formwork technology and its properties have been investigation.