Çocuklarda yüzme egzersizlerinin yönetici işlevler üzerine akut ve kronik etkisi
Acute and chronic effects of swimming exercises on executive functions in children
  1. Tez No: 788135
  2. Yazar: EMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 9-11 yaş erkek çocuklarda akut ve kronik yüzme egzersizlerinin yönetici işlevler(Yİ) alt paradigmalarından dikkat, ketleme, çalışma belleği üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmada Yüzme Egzersiz Grubu (YEG) ve Kontrol Grubu (KG) (n=24)olmak üzere 2 grup yer almıştır. YEG'na (n=24), 8 hafta/3 gün/ 45 dk, kalp atım hızının % 60- 70'inde yüzme egzersizi programı uygulanmıştır. Her iki gruba akut yüzme egzersizinin Yİ üzerine etkisini belirlemek için çalışmanın başında ve sonunda D2 Dikkat testi, Eriksen Flanker testi, Walking Corsi Block (Walct) testi uygulanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda uygulanan aerobik kapasite testinden hemen sonra Algılanan Zorluk Düzeyi (AZD) Borg Skalası ile belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın başında tüm çocukların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kısa form ile belirlenmiştir. Kronik yüzme egzersizinin etkilerinin belirlenmesi için aynı testler ilk egzersizden önce ve 24. egzersizden 48 saat sonra uygulanmıştır. Bulgular: Yüzme egzersizi öncesi ve sonrası yapılan akut ölçümlerde, Flanker Doğru Yanlış Oranında (DYO), YEG'nda 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of acute and chronic swimming exercises on attention, inhibition and working memory, which are sub-paradigms of executive functions, in boys aged 9-11. Method: There were 2 groups in the study, namely the Swimming Exercise Group (YEG) and the Control Group (KG) (n=24). A swimming exercise program was applied to YEG (n=24), 8 weeks/3 days/ 45 minutes, at 60-70% of heart rate. D2 Attention test, Eriksen Flanker test, Walking Corsi Block test were applied to both groups at the beginning and end of the study to determine the effect of acute swimming exercise on executive functions. Ratings of Perceived Exertion (RPE) was determined by the Borg Scale immediately after the aerobic capacity test applied at the beginning and end of the study. In addition, at the beginning of the study, the physical activity level of all children was determined with the short form of The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). In order to determine the effects of chronic swimming exercise, the same tests were applied before the first exercise in the 1st week and 48 hours after the 24th exercise. Results: In the measurements made before and after the swimming exercise, a difference was found in the Flanker DYO at the 1st week in YEG, and in the KG at the 1st week and 8th week. A difference was found in YEG in time-dependent change. A difference was found in YEG in time-dependent change. A significant difference was found in the 1st week and 8th week in both groups in the acute measurements in Walct. A significant difference was found in YEG in time-dependent change.