Okul öncesi öğretmenlerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda öz yeterlikleri ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin incelenmesi
An investigation of preschool teachers self efficacy and creative thinking tendencies in education of gifted children
- Tez No: 788134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda öz yeterlikleri ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bağımsız anaokulları, anasınıfları, özel anaokulları ve anasınıflarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit örnekleme yöntemi ile seçilmiş Çankaya, Keçiören, Sincan ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan bağımsız anaokullarında, ilköğretim bünyesindeki anasınıflarında, özel anaokullarında ve özel bağımsız anaokullarında görev yapan 300 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Üstün Yeteneklilerin Eğitimine İlişkin Öz-yeterlik Ölçeği (ÜYEÖÖ)”ve“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskall Wallis H Testi ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the self-efficacy and creative thinking tendencies of preschool teachers about the education of gifted children. The universe of the research consists of preschool teachers working in independent kindergartens, kindergartens, private kindergartens and kindergartens affiliated to Ankara Provincial Directorate of National Education. The sample of the research consists of 300 pre-school teachers working in independent kindergartens, kindergartens within primary education, private kindergartens and private independent kindergartens in Çankaya, Keçiören, Sincan and Yenimahalle districts selected by simple random sampling method. In the study, data are collected with the“Personal Information Form”,“Self-Efficacy Scale for the Education of the Gifted and Talented”and“Marmara Creative Thinking Tendencies Scale”. Mann-Whitney U, Kruskall Wallis H Test and Spearman Correlation Test are used in the analysis of the data.