Structural, physical, and mechanical properties of the (Cu-nano MgO) system by powder metallurgy method
Toz metalürjisi yöntemiyle (Cu-nano MgO) sisteminin yapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri
- Tez No: 788154
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YOUNİS DARWEESH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi tekniği kullanılarak bakır ve MgO kompozitlerinin hazırlanması ve nano MgO içeriğinin kompozitlerin yapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisinin test edilmesi amaçlanmıştır. MgO farklı yüzdelerde % (2, 4, 6, 8, 10) bakır yüzdeleri % (98, 96, 94, 92, 90) ile tavlanmıştır. Kullanılan tozlar bir saat boyunca 200 °C sıcaklıkta kurutulmuş ve 2 saat boyunca öğütülüp karıştırıldıktan sonra numuneler preslenmiş ve ardından iki saat boyunca 900 °C sıcaklıktaki bir fırında termal olarak sinterlenmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları magnezyum nanopartikülleri kullanılarak bakırın güçlendirilebileceğini göstermiştir. Cu yüksek sıcaklıklarda yumuşayan bir malzeme özelliği taşımaktadır. Bakıra MgO ekleyerek malzemenin farklı bir özellik gösterdiği ve sertliğinin arttığı gözlenmiştir. Görünür yoğunluk, hacimsel yoğunluk, mikroyapı, Vickers sertliği, mutlak gözeneklilik, EDS, su emme, termal iletkenlik, basınç dayanımı ve aşınma oranı gibi gerekli testler yapılmıştır. Ayrıca, kullanılan maddenin yapısını bulmak için SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve XRD (X-Işını Kırınımı) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare copper and MgO composites using powder metallurgy technique and to test the effect of nano MgO content on the structural, physical and mechanical properties of the composites. MgO was annealed in different percentages (2, 4, 6, 8, 10)% with copper percentages (98, 96, 94, 92, 90)%. The powders used were dried at 200 °C for one hour and after grinding and mixing for 2 hours, the samples were pressed and then thermally sintered in an oven at 900 °C for two hours. The results of the present study showed that copper can be strengthened using magnesium nanoparticles. Cu is a material that softens at high temperatures. By adding MgO to copper, it was observed that the material showed a different property and its hardness increased. Necessary tests such as apparent density, apparent density, microstructure, Vickers hardness, absolute porosity, EDS, water absorption, thermal conductivity, compressive strength and wear rate were performed. In addition, SEM (Scanning Electron Microscope) and XRD (X-Ray Diffraction) analyses were performed to find the structure of the material used.