Diyabetik ketoasidoz tanısıyla izlenen hastaların end-tidal karbondioksit ve entegre pulmoner indeks takibinin diyabetik ketoasidoz yönetimine katkısı
The contribution of end-tidal carbon dioxide and integrated pulmonary index follow-up in the management of patients with diabetic ketoacidosis
- Tez No: 788157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOLU KENDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Purpose: In this study, the contribution of this non-invasive follow-up method to the management of DKA and the reduction of the frequency of invasive procedures was investigated in patients diagnosed with diabetic ketoacidosis (DKA) in the pediatric emergency department and followed up with capnography Method: Our study is a prospective clinical study. Between October 2020- November 2022, EtCO2 and IPI follow-up of 0-18 year-old pediatric patients diagnosed with DKA in the Pediatric Emergency Service of Akdeniz University Medical Faculty Hospital was performed by capnography. DKA diagnosis, grading, clinical follow-up and treatment termination criteria of the patients were determined according to the ISPAD 2018 Diagnosis and Treatment Guidelines. In the study; During the clinical follow-up, changes in GCS, blood glucose, vital, blood gas and capnograph parameters were examined. Demographic data were analyzed in all patients and in groups of patients who underwent DKA grading. GCS, blood gas and capnograph parameters were compared in the patient groups with DKA grading. Diagnostic test performances of blood gas and capnograph parameters were compared to detect low GCS Results: 7 (12.7%) of our patients were mild; 20 (36.4%) were moderate; 28 (50.9%) of them were in severe DKA clinic; mean age was 10.5±4.1/year; in order of distribution by age; 9 (16.4%) were 0-6 years old, 23 (41.8%) were 7-12 years old, and 23 (41.8%) were >12 years old. The average of HbA1c was 12.3±2.4. 0- 12 of all patients. When the differences between clinical, laboratory and capnography findings are examined; 0-12 of HR, RR, EtCO2, IPI, glucose, pH, HCO3, BE, PaCO2 values.
Özet (Çeviri)
Amaç: Bu çalışmada çocuk acil servisinde diyabetik ketoasidoz (DKA) tanısı alarak kapnografi ile izlem yapılan hastalarda, bu non-invaziv izlem yönteminin DKA yönetimine ve invaziv işlem sıklığının azaltılabilirliğine katkısı araştırıldı. Yöntem: Çalışmamız prospektif klinik çalışma olup, Ekim 2020-Kasım 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servinde DKA tanısı alan 0-18 yaş çocuk hastaların kapnografi ile EtCO2 ve IPI takibi yapıldı. Hastaların DKA tanısı alma, derecelendirme, klinik izlemi ve tedavi sonlandırma kriterleri ISPAD 2018 Tanı ve Tedavi Rehberine göre belirlendi. Çalışmada; klinik izlem boyunca GKS, kan şekeri, vital, kan gazı ve kapnograf parametrelerinin değişimleri incelendi. Demografik veriler tüm hastalarda ve DKA derecelendirmesi yapılan hasta gruplarında ayrı ayrı incelendi. DKA derecelendirmesi yapılan hasta gruplarda GKS, kan gazı ve kapnograf parametrelerinin karşılaştırması yapıldı. GKS düşüklüğünü saptamaya yönelik olarak kan gazı ve kapnograf parametrelerinin tanısal test performanslarının karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalarımızın 7 (%12,7)'si hafif; 20 (%36,4)'si orta; 28 (%50,9)'i ağır DKA kliniğinde; yaş ortalamaları 10,5±4,1/yıl; yaşlara göre dağılım sırasıyla; 9 (%16,4)'u 0-6 yaş, 23 (%41,8)'ü 7-12 yaş, 23 (%41,8)'ü ise >12 yaş idi. HbA1c ortalamaları 12,3±2,4 saptandı. Tüm hastaların 0-12. saat klinik, laboratuvar ve kapnografi bulguları arasındaki farklılıklar incelendiğinde; KTA, SS, EtCO2, IPI, glikoz, pH, HCO3, BE, PaCO2 değerlerinin 0-12.