Ergiyik kostik liç yönteminin taşkömürlerinin kalitesine etkisi
Effect of molten caustic leaching over qualities of hardcoals
  1. Tez No: 78816
  2. Yazar: FETHULLAH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. YILDIRIM TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin Zonguldak yöresi ve Antalya Akseki bölgesinden sağlanan taşkömür numunelerinin, koklaşabilme özellikleri ile birlikte kimyasal özellikleri incelenmiş, koklaşabilme özellikleri ve toplam kükürt açısından nitelikleri belirlenmiştir. Ayrıca toplam kükürdün uzaklaştırılmasında, ergiyik kostik liç yönteminin etkinliği incelenmiştir. Bu yöntem ile Türk taşkömürlerinin çevreyi kirletmeden ve koklaşabilme özelliğini kaybetmeden değerlendirilebilmesi için en uygun kostik liç yöntemi belirlenmiştir. Yöntemin Türk taş kömürlerine uygulanabilirliği araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, different types of Turkish hard coals obtained from Zonguldak region and Antalya-Akseki location were analysed and molten caustic leaching method was researched for desulfurization and changes in caking qualities of these hard coals. Treating the hard coals by molten caustic leaching method has been very efficient in desulfurization. The efficiency of this method in desulfurization of these hard coals were investigated. The most suitable desulfurization method were determined without changing the caking qualities of these hard coals. Finally, the optimum processing method for molten caustic leaching for our hard coals was determined.