Kalsiyum karbonat kökenli mermerlerin çevre etkileşimi ile fiziko-mekanik özelliklerindeki değişim karakteristiği
The Characterization of physico-mechanical properties of calcium carbonate based marbles with environmental effects
- Tez No: 78815
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZET Mermer kullanımı günümüzde inşaat sektöründe hızla yaygınlaşmakta olup, bunun tabii bir sonucu olarak da mermer teknolojisinin gelişmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, kalsiyum karbonat kökenli mermer türlerinin optimum kullanımı için bir dizi görsel ve deneysel analiz çalışmaları yapılmıştır. Bu analiz kapsamında, mermerlerin kullanım yerlerine bağımlı bir standardizasyonun geliştirilmesi ve kalite faktör tanımlaması yapılıştır. Geliştirilen bu yeni yöntemin uygulama ve algoritmik prensipleri detay olarak tartışılmış olup, mermerlerin porozite değişimlerine bağımlı olan yeni bir sınıflandırma getirilmiştir. Mermerlerin kullanım yerlerinde, kapilarite etkisinde kılcal su emme karakteristikleri ile zemin suyu bileşiminde bulunabilen kimyasal bileşenlerin etkisinde, karakteristik değişim olguları analiz edilmiştir. Bu analizlerde, kaya mekaniği prensipleri irdeleme tekniğinin bel kemiğini oluşturmuştur. Ayrıca mermer kullanımında, atmosfer ortamında oluşabilen ve/veya ortamda bulunabilen çevre etkenleri tanımlanmış ve bu etkiler sonucu mermerlerin aşınma olgusu zaman-derişim ve aşınma oram bazında irdelenmiştir. Bu tez çalışması bünyesinde yapılan analiz bulgularından, mermerlerin kullanım yerlerine uygunluğu veya mermer seçiminde dikkat edilecek parametrik değerler belirlenmiş ve pratik olarak uygulanabilirlik limit değerleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use of marble nowadays is getting more rapid widespread in civil engineering sector. This respects that the development of marble technology is become inevitable. This research presents a series of observational and experimental studies on calcium carbonate based marbles for the optimal using conditions. The research also presents an integrated approach to develop a standardization for the using areas of marbles and presents a new quality factor for marbles. In the thesis, the applicable principles and algoritmic approaches of the method developed were discussed in detail. Further, a new classification system marble structures were also prescribed based on the porosity characteristics. The capillar water absorption characteristics of marbles were investigated for the capillarity effects in using areas and the structural characteristics of marbles were also analysed under the chemical attractions existing in soil water. The rock mechanics aspects were being the backbone of those emprical analysis methods. Moreover, possible environmental effects existed and/or existing in the atmosphere were also identified for the marble uses and the research work was then carried out to evaluate based on the abrasivity rating-chemical components and the experimental attraction time. From the research findings, the parametric values of marbles were determined for the suitability to using areas or for the optimum material selection. In addition, the practical appropriate limit values were also defined.