Ergiyik biriktirme modelleme ile pa6 kompozit filament malzemenin mekanik ve mikro yapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructure properties of pa6 composite filament material by melt deposition modeling
  1. Tez No: 977901
  2. Yazar: AHMET SEFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ergiyik Biriktirme Modelleme (EBM) yöntemiyle üretilen karbon fiber takviyeli poliamid 6 (ePA-CF) kompozit malzemenin mekanik özelliklerine, üretim parametrelerinin ve ısıl işlemin etkileri incelenmiştir. Çalışmada, baskı hızı, doluluk oranı ve nozul sıcaklığı olmak üzere üç farklı üretim parametresi kontrol faktörü olarak seçilmiştir. Deneyler, Taguchi L9 ortogonal deney tasarımı metodolojisi kullanılarak planlanmış ve numuneler ASTM D638 (çekme) ve ASTM D790 (eğilme) standartlarında üretilmiştir. Üretilen numunelerin bir grubuna ısıl işlem uygulanmazken, diğer gruba 120°C'de 4 saat boyunca tavlama işlemi uygulanmıştır. Veriler, Varyans Analizi (ANOVA), ana etki ve etkileşim grafikleri gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve kırılma yüzeyleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Analizler, incelenen tüm üretim parametrelerinin ve ısıl işlemin mekanik özellikleri önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Isıl işlem, en yüksek çekme mukavemetini 40.71 MPa'dan 49.33 MPa'a, eğilme mukavemetini ise 46.09 MPa'dan 60.83 MPa'a çıkararak dayanımı belirgin şekilde artırmıştır. Bununla birlikte ısıl işlem, malzemenin sünekliğini azaltarak daha gevrek bir yapıya neden olmuştur. SEM bulguları, düşük mukavemetin raster boşluklarına, yüksek mukavemetin ise kompakt iç yapı ve güçlü fiber–matris arayüzüne dayandığını ortaya koymuştur. Isıl işlem sonrası kırılma sünek karakterden uzaklaşmış, daha gevrek bir modda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of processing parameters and post-annealing on the mechanical properties of carbon-fiber-reinforced polyamide-6 (ePA-CF) fabricated by fused deposition modeling were evaluated. Three parameters—printing speed, infill density, and nozzle temperature—were chosen as control factors. Experiments followed a Taguchi L9 orthogonal design, and specimens were produced according to ASTM D638 (tension) and ASTM D790 (flexure). One specimen set was left as-printed, whereas the other was annealed at 120 °C for 4 h. Data were analyzed using Analysis of Variance (ANOVA) together with main-effect and interaction plots, and fracture surfaces were examined via scanning electron microscopy (SEM). Results show that all investigated parameters and heat treatment significantly influenced the mechanical response. Annealing raised strength: the maximum tensile strength increased from 40.71 to 49.33 MPa, and flexural strength from 46.09 to 60.83 MPa. However, it reduced ductility, resulting in a more brittle material. SEM observations indicated that low strength was associated with raster voids, whereas high strength stemmed from a compact interior and a strong fiber–matrix interface. After annealing, fracture behavior shifted away from ductile features and proceeded in a more brittle mode.