Steviosidin sığır parainfluenza 3 virusun in vitro replikasyonuna etkisi
Effect of stevioside on bovine parainfluenza 3 virus in vitro replication
  1. Tez No: 788161
  2. Yazar: ÇAĞLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜMÜŞOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu yüksek lisans tezi ile daha önce insan virusları üzerinde antiviral etkinliği gösterilmiş olan son yılların popüler bitkisi stevianın içeriğindeki steviosidin BPIV-3 üzerindeki antiviral etkisi ilk kez araştırıldı ve ülke ekonomisi açısından önemli kayıplar oluşturan ve aşı ile de istenilen kontrolün sağlanamadığı BPIV-3 enfeksiyonu ile mücadelede bir seçenek olup olamayacağı elde edilen yeni verilerle ortaya kondu. Bu amaçla stevianın MDBK hücre kültüründeki nonsitotoksik dozu sitotoksite testi ile belirlendikten sonra BPIV-3 üzerindeki antiviral etkisi stevia ile muamele edilen ve edilmeyen BPIV-3 titreleri, titrasyon testi ile belirlendi. Sonuç olarak bu yüksek lisans tezi ile MDBK hücrelerinde stevianın belirlenebilen minimum ve maksimum non sitotoksik dozlarının 10μmol/L ve 5000 µmol/L olduğu ve bu oranlardada sulandırılan stevianın MDBK hücre kültüründe üretilerek titresi 10-3,7/0,1 ml olarak ölçülen BPIV-3 titresini sırasıyla 10-1/0,1 ml ve 100/0,1 ml ye düşürerek antiviral etki gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The antiviral effects of stevia, the popular plant of recent years that were shown to have antiviral activity in human viruses previously, was investigated in BPIV-3 for the first time with this master's thesis and It has emerged with new data whether it can be an option or not in the fight against BPIV-3 infection, that causes significant losses of the our country economy and can not be controlled with vaccines, For this purpose, non-cytotoxic dose of stevia in MDBK cell culture was determined by cytotoxicity test and after, the antiviral effect of stevia on BPIV-3 was determined by titration test at with and without stevia treatment. In conclusion, with this master's thesis, the minimum and the maximum non-cytotoxic dose of stevia in MDBK cells were calculated as 10μmol/L and 5000 μmol/L and It was determined antiviral effect of 10-3.7/0.1 ml BPIV-3 titer were reduced to 10-1/0.1 ml and 100/0.1 ml in MDBK cell culture. respectively.