ESOGÜ Tıp Fakültesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda covid 19 enfeksiyonu bulaş anksiyetesi düzeyi ve covid 19 aşılarının bu anksiyete düzeyi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of covid-19 infection contagion anxiety level and effects of covid-19 vaccines on this anxiety level in patients aged 18-65 years who applied to ESOGÜ faculty of medicine family medicine polyclinics
  1. Tez No: 788160
  2. Yazar: BETÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koronavirüs enfeksiyonu esasen solunum yolu damlacıklarıyla bulaşan bir viral enfeksiyondur. Zamanla tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi haline gelerek COVID-19 adını almıştır. Aşısı mevcut olan bu hastalıktan korunmak mümkün olup, aşılanan kişi sayısı pandeminin sınırlandırılmasında büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı 18-65 yaş arası hastalarda COVID-19 bulaşına karşı oluşan anksiyete ve korku düzeylerinin COVID19 aşılanma durumu ve sosyodemografik faktörlerle ilişkisini incelemektir. Araştırmanın anket formu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 01.03.2022-01.06.2022 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası 866 hastaya yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Erkeklerle karşılaştırıldığında kadınların koronavirüs korkusu ve koronavirüs anksiyetesi düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı. Koronavirüs anksiyetesi seviyeleri yüksek olan kişilerin koronavirüs korkusu düzeyi anlamlı ölçüde daha fazlaydı. Koronavirüs korkusu ve anksiyete düzeyleri yüksek olan kişilerin birtakım önleyici davranış biçimleri geliştirdikleri belirlendi. COVID-19 korkusu düzeyi yükseldikçe bireylerin aşı olma davranışlarının pozitif yönde etkilenmesi bu çalışmada elde edilen en önemli sonuçtur. COVID-19 aşı ile önlenebilir ve aşılamada Aile Hekimleri önemli rol üstlenmektedir. Birinci basamak başta olmak üzere sağlık hizmeti verilen tüm kurumlarda aşılama ile COVID-19 pandemisinin neden olabileceği morbidite, mortalitenin yanı sıra ekonomik ve sosyal kayıpların önüne geçilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus infection is essentially a viral infection transmitted by respiratory droplets. Over time, it became a pandemic that affected the whole world and took the name COVID-19. It is possible to be protected from this disease, which has a vaccine, and the number of people vaccinated is of great importance in limiting the pandemic. The aim of our study is to examine the relationship between the levels of anxiety and fear of the transmission of COVID-19 in patients aged 18-65, with the status of COVID-19 vaccination and sociodemographic factors. The questionnaire form of the research was applied to 866 patients aged 18-65 years who applied to Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 01.03.2022 and 01.06.2022 by face-to-face interview method. Compared to men, women's fear of coronavirus and coronavirus anxiety were statistically significantly higher. People with high levels of coronavirus anxiety had a significantly higher level of coronavirus fear. It has been determined that people with high coronavirus fear and anxiety levels develop some forms of preventive behavior. The most important result obtained in this study is that individuals' vaccination behaviors are affected positively as the level of fear of COVID-19 increases. COVID-19 can be prevented by vaccination and family physicians play an important role in vaccination. It will be possible to prevent morbidity and mortality, as well as economic and social losses that may be caused by the COVID-19 pandemic, with vaccination in all healthcare institutions, especially in primary care.