Türkçe öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmek amacıyla uyguladıkları yöntemlere ilişkin görüşleri
Opinions of Turkish teachers on the methods applied to improve the reading skills of students taking inclusive education
  1. Tez No: 788163
  2. Yazar: MEVLİT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÜRŞAD YANGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmek amacıyla uyguladıkları yöntemlere ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, Kütahya il merkezinde görev yapan ve kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere ders veren toplam 71 Türkçe öğretmeni ile gerçekleştirilmiş nitel bir araştırmadır. Araştırmanın verileri görüşme tekniklerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmış, verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcı öğretmenlerin tamamamının kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere okuma öğretimi sürecinde sesli okuma yöntemini kullandıkları, sesli okuma ve sessiz okuma yönteminin süreç içerisinde en sık kullanılan yöntemler olduğu belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenlerin büyük çoğunluğunun özel eğitim ve kaynaştırma konularında hizmet içi eğitim eksiklerinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci isteksizliği, zaman yetersizliği ve yetersiz veli desteğinin katılımcı öğretmenlerin kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin okuma öğretimi sürecinde en çok karşılaştıkları zorluklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of Turkish teachers about the methods they use to improve the reading skills of students who receive inclusive education. The research is a qualitative research conducted with a total of 71 Turkish teachers working in the city center of Kütahya and teaching students who receive inclusive education. The data of the research were collected using a semi-structured interview form, which is one of the interview techniques, and the descriptive analysis method was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that all of the participating teachers used the reading aloud method in the process of teaching reading to the students who received inclusive education, and the methods of reading aloud and silent reading were the most frequently used methods in the process. It has been concluded that the majority of the participating teachers lack in-service training on special education and inclusion. It has been determined that student reluctance, lack of time and insufficient parental support are the most common difficulties that participant teachers encounter in the process of teaching students who receive inclusive education.