Organ nakli hemşirelerinin adli hemşirelik uygulamalarına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of transplant nurses on forensic nursing practices
- Tez No: 788175
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Hemşirelik
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırmada, organ nakli hemşirelerinin adli hemşirelik uygulamaları hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı olarak Ocak 2022-Aralık 2022 tarihlerinde İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsünde yürütüldü. Power analizi sonucunda %95 güven aralığın da 0.05 yanılgı düzeyinde 0.25 etki büyüklüğünde 0.95 evreni temsil gücüyle 108 hemşire oluşturdu. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile Tanımlayıcı Özellikler Veri ve Adli Hemşirelik Uygulamalarına Yönelik Soru Formları kullanılarak toplanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %63.9'u kadın, %58.3'ü evli, %35.2'si 6-11 yıl süre ile çalıştığı, %94.4'ü adli hemşirelik eğitimi almadığı ve %47.2'sinin adli vaka prosedürününü bilmediği belirlendi. Hemşirelerin rol sorumluluklarına ilişkin görüşlerin dağılımı incelendiğinde %81.5'inin fiziksel değerlendirmenin yapılması, %47.2'sinin delil teslim zincirinin korunması yönünde görüş bildirdi. Adli hemşirelik uygulamalarına ilişkin puan ortalamalarının medeni duruma göre değişimi incelendiğinde Soru Formu Uygulama alt boyut puan ortalamasının medeni duruma göre önemli düzeyde farklılık gösterdiği belirlendi. Korelasyon analizine göre; rol sorumluluk alt boyutunun çalışma alanı %56.5 (r=0.565), Soru Formu Türk Ceza Kanunu %24.1 (r=0.241), Soru Formu Bilgi %25.3 (r=0.253), Soru Formu Uygulama ile %39 düzeyinde (r=0.390) pozitif yönlü anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the knowledge level of organ transplant nurses about forensic nursing practices. Material and Method: The research was carried out as a relational descriptor at İnönü University Liver Transplantation Institute January 2022 and December 2022. As a result of the power analysis, 108 nurses formed the 95% confidence interval, 0.05 error level, 0.25 effect size, 0.95 universe representation power. Data were collected by face-to-face interview method using Descriptive Characteristics Data and Questionnaires for Forensic Nursing Practices. Results: It was determined that 63.9% of the nurses participating in the study were female, 58.3% married, 35.2% worked for 6-11 years, 94.4% did not receive forensic nursing training and 47.2% did not know the forensic case procedure. When distribution of views on the role responsibilities of nurses was examined, 81.5% of them stated that physical evaluation should be done and 47.2% of them stated that they should protect evidence delivery chain. When change in the mean scores of forensic nursing practices according to marital status was examined, it was determined that the question form application sub-dimension mean score differed significantly according to marital status.