Çocuk Koruma Kanunu kapsamında çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması
Delivery of the child and personal relationship with the child under the Child Protection Act
- Tez No: 788192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Modern hukuk sistemlerinde kişinin hakkını bizzat alması kural olarak yasaklanmıştır. Hukuki korumanın devlet eliyle sağlanacağı hukuk devletinin bir ilkesi olarak kabul edilmiştir. Bu doğrultuda mahkemelerce verilen kararlarının yerine getirilmesi de devlet eliyle sağlanmaktadır. Mahkeme kararlarının yerine getirilmesinde en hassas davranılması ve spesifik düzenlemelere yer verilmesi gereken mahkeme kararları, çocuklar hakkındaki mahkeme kararlarıdır. Nitekim çocukların özel olarak korunması gerekliliği ulusal ve uluslararası hukuk metinlerinde kendisine yer bulmuştur. Çocuklar hakkındaki mahkeme kararlarının doğuracağı sonuçlar açısından en önemlilerinin başında da çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararları gelmektedir. Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararlarının yerine getirilmesi usulü uzun yıllar İcra ve İflas Kanunu kapsamında uygulanmıştır. Yoğun eleştirilerden sonra 7343 sayılı Kanun ile konu baştan ele alınarak ve 30.11.2021 tarihinden itibaren Çocuk Koruma Kanunu kapsamına alınmıştır. Tezimizin de konusunu oluşturan çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararlarının yerine getirilmesi hususu Çocuk Koruma Kanunu kapsamında ve çocuk hakkındaki en temel ilke olan çocuğun üstün yararı ilkesi ışığında ele alınmıştır. Bu yeni hükümlerin neler olduğu, önceki eleştirilere cevap verip vermediği de incelenmiştir. Konuya ilişkin uluslararası antlaşmalar, iç hukuk mevzuatı, doktrindeki görüşler, uluslarası ve ulusal mahkeme içtihatları çalışmamız kapsamında incelenmiştir. Modern hukuk sistemlerinin tamamında çocuğun söz konusu olduğu tüm durumlarda çocuğun üstün yararının korunması öncelikli öneme sahiptir. Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararlarının yerine getirilmesi usulü de çocuğun üstün yararının korunması gereken durumların başında gelmektedir. Yeni düzenleme de çocuğun üstün yararının korunmasına açıkça yer vermiş ve eski düzenlemelere nazaran olumlu hükümler getirmiş olsa da getirilen hükümlerin tam anlamıyla çocuğun üstün yararına uygun olduğu söylenemeyecektir. Yeni düzenlemenin çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararlarının yerine getirilmesi usulünde çocuğu nesne olarak değil özne olarak ele aldığını söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
In modern legal systems, it is prohibited as a rule to take one's right personally. It has been accepted as a principle of the state of law that legal protection will be provided by the state. In this direction, the execution of the decisions given by the courts is also provided by the state. Court decisions that require the most sensitive and specific regulations in the execution of court decisions are court decisions about children. As a matter of fact, the necessity of special protection of children has found its place in national and international legal texts. In terms of the consequences of court decisions about children, the most important ones are court decisions regarding child delivery or establishing personal relations with the child. The procedure for the execution of court decisions regarding the delivery of a child or enforced a personal relationship with the child has been implemented for many years within the scope of the Code of Execution and Bankruptcy. After intense criticism, the issue was discussed from the beginning with the Code No. 7343 and it was included in the scope of the Code of Child Protection as of 30.11.2021. The subject of our thesis, the delivery of a child or the fulfillment of court decisions on establishing a personal relationship with the child, is handled within the scope of the Code of Child Protection and in the light of the principle of the best interest of the child, which is the most fundamental principle about the child. It has also been examined what these new provisions are and whether they respond to previous criticisms. International treaties on the subject, domestic law legislation, opinions in doctrine, international and national court case law have been examined within the scope of our study. In all modern legal systems, the protection of the best interests of the child is of primary importance in all cases when the child is concerned. The procedure for the delivery of the child or the execution of the court decisions regarding the establishment of a personal relationship with the child is head of the situations in which the best interests of the child should be protected. Although the new regulation clearly includes the protection of the best interests of the child and has brought positive provisions compared to the old regulations, it cannot be said that the provisions are exactly appropriate with the best interests of the child. It is not possible to say that the new regulation treats the child as a subject, not as an object, in the execution of court decisions regarding the delivery of a child or establishing a personal relationship with the child