Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının icrası (ÇKK m. 41F)
Procedure of child visititation and custody (ÇKK m. 41F)
- Tez No: 896364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TOPEL ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çocuk, on sekiz yaşını doldurmamış ve henüz erginliğini kazanmamış kişi olup çocuğun üstün yararının korunması, çocuk ile alakalı her konuda gözetilmesi gereken ilkedir. Mahkemelerce verilen kararların yerine getirilmesi de bu kapsamdadır. Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararlar, İcra-İflas Kanunu kapsamında yerine getirilmekteyken, çocuğun taşınır bir mal olarak değerlendirilecek biçimde zor kullanarak yerine getirildiğinden bu durumun çocukların psikolojik olarak ciddi anlamda zarar görmesine sebep olduğu gerekçesiyle eleştirilmiştir. 7343 sayılı Kanun ile Çocuk Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikler neticesinde çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararların yerine getirilmesi İcra-İflas Kanunu'nun kapsamından çıkarılarak Çocuk Koruma Kanunu kapsamına dahil edilmiştir. Çocuk Koruma Kanunu'nun 41/A ve devamı maddelerindeki düzenlemeler gereğince çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararlar Adalet Bakanlığı'na bağlı olan Mağdur Hakları ve Adli Destek Müdürlükleri tarafından yerine getirilecektir. Getirilen sistemde uzmanların süreçteki etkinliği ve aile mahkemelerinin sürece müdahalesi arttırılmış, çocuğun üstün yararının temini amaçlanmıştır. Çalışmamızda çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının yerine getirilmesi Çocuk Koruma Kanunu düzenlemeleri doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A child is a person who has not reached the age of eighteen and has not yet reached adulthood, and the protection of child's best interest is a principle that should be observed in all matters related to the child. The fulfillment of the decisions made by the courts is also within this scope. Decisions regarding child visititation and custody have been criticized on the grounds that this situation causes serious psychological harm to children, since they are carried out by force in such a way that the child is considered a movable property, while they are carried out within the scope of the Enforcement-Bankruptcy Law. As a result of the amendments made to the Child Protection Law by Law No. 7343, the fulfillment of decisions related to child visititation and custody have been excluded from the scope of the Enforcement-Bankruptcy Code and included in the scope of the Child Protection Law. In accordance with the regulations in Articles 41 / A and its continuation of the Child Protection Law, decisions on child visititation and custody will be carried out by the Victim Rights and Judicial Support Directorates affiliated to the Ministry of Justice. In the system introduced, the effectiveness of specialists in the process and the intervention of family courts in the process have been increased, and it is aimed to ensure the child's best interest. In our study, the fulfillment of decisions related to child visititation and custody examined in accordance with the regulations of the Child Protection Law.