Ruh sağlığı uzmanlarının fiziksel hastalığı ve/veyaengeli olan bireylerle çalışırken sistemik ilkelerikullanımı: Türkiye'den bir örneklem ile anketçalışması
Mental health professionals' use of systemic principles when working with individuals with a physical illness and/or disability: A Survey study
  1. Tez No: 788244
  2. Yazar: BETÜL KAYTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUDUM AKYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde çok sayıda insan kronik hastalıklar ve/veya engeller ile mücadele etmektedir. Sağlık problemleri kişinin fiziksel bütünlüğünü, ruhsal sağlığını, aile hayatını, sosyal ilişkilerini, yaşam kalitesini etkilemektedir. Sistemik prensiplere göre bireyin hayatındaki bir değişiklik o bireyin parçası olduğu sistemi etkilemektedir. Türkiye'de sağlık problemi olan bireylerle çalışan çok sayıda ruh sağlığı uzmanı olmasına karşın, nasıl bir terapi süreci işlendiğine dair bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye'de çalışan ruh sağlığı uzmanlarının fiziksel hastalığı veya engeli olan bireylerle çalışırken nasıl bir terapi/danışmanlık süreci takip ettiklerine dair bilgi edinmek ve bu bilgileri sistemik bakış açısından kritik etmektir. Otuz dört maddeden oluşan yapılandırılmış bir anket hazırlandı ve çalışmanın amacına yönelik olarak kullanıldı. Anket cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, uzmanlık alanı, çalışma ortamı, deneyim yılı, teorik yönelim, çalışılan popülasyon gibi demografik soruların içermektedir. Ek olarak, ankette psikoterapi sürecine dair ifadeler hiçbir zaman ve her zaman arasında değişen 5 dereceli bir ölçekle yer almaktadır. Çalışmanin analizine farklı uzmanlık alanlarından ve teorik yönelimlerden 166 katılımcının cevapları dahil edilmiştir. Çift ve aile terapistleri fiziksel hastalığı olan bireylerle çalışırken diğer uzmanlıklara göre aile üyerini birlikte çalıştıkları danışanın terapi sürecine daha sık dahil etmekte ve ailenin duygusal bağlarını güçlendirmeye yönelik çalışmaktadır. Klinik psikologlar diğer uzmanlara göre danışanın terapi sürecini aile ile birlikte daha az yürütmekte. Psikiyatrlar diğer uzmanlara göre değerlendirme sürecinde aileyi daha fazla dahil etmekte ve terapide aile dinamikleri üzerine diğer uzmanlara göre az sıklıkta durmaktadır. Analitik/dinamik yönelimli çalışan uzmanlar hastalık/engel süreçleriyle ilgili daha az sıklıkta bilgilendirmede bulunuyorlar. Sistemik ve deneyimsel yönelimli çalışanlar diğer yönelimlerde çalışanlara göre aileyi daha sıklıkla terapi sürecine dahil etmektedir. Çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıklarının yanı sıra bulguların çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people have to cope with chronic and/or congenital illnesses/disabilities. Medical problems influence individuals physical integrity, mental health, family life, social relations, and quality of life. Based on the systemic principals, we can say that a change in an individual life affects the system that she/he is a part of. Despite the fact that many mental health professionals in Turkey work with individuals coping with health issues, there is no study up to date on how they practice while providing mental health services to their clients. The purpose of this study is to present a picture as to how mental health practitioners approach their clients coping with a physical illness and/or disability. The focus is on therapeutic practices and results are discussed from a systemic point of view. The instrument used was a 34-item survey designed for the purpose of the study. The survey included demographic information such as gender, age, education level, area of specialty, work setting, number of years in practice, theoretical orientation and the population worked with. It also contained items that pertain to the process of psychotherapy. These items were formulated using a 5-point rating scale that ranged between never (1) and always (5). The sample size was 166. Participants came from different areas of specialty and theoretical orientation. Analyses revealed that the couple and family therapists more frequently include the family members in the psychotherapy process of the client who suffer from a medical problem, and that they more frequently make interventions to strengthen the emotional connections among family members. Clinical psychologists were less likely to conduct psychotherapy together with the family of the client. Psychiatrists were more inclined to include the family during the assessment course and less likely to deliberate on family dynamics in sessions. Practitioners with analytical-psychodynamic orientation were less likely to inform clients about how their medical problems would proceed. Mental health professionals from systemic and experiential orientations were more inclined to include the family of the client into the therapy process. Strengths and limitations of the study, along with the implications of the findings were discussed.