Taekwondo dollyeo chagi performansında vuruş kuvvetlerine, kas aktivasyonlarına ve yere uygulanan kuvvetlere post aktivasyon potansiyeli'nin etkisi
The effect of post-activation potentiation to impact forces, muscle activations and ground reaction forces in taekwondo dollyeo chagi performance
- Tez No: 788247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Taekwondoda akut performansı arttırmak maç kazanmak için etkili bir yöntem olabilir. Taekwondo maçlarında en çok kullanılan tekniklerden biri dollyeo chagidir. Bu çalışmada dollyeo chagi performansında vuruş kuvvetlerine kas aktivasyonlarına ve yere uygulanan kuvvetlere post aktivasyon potansiyelinin etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Araştırmaya 14 elit erkek taekwondo sporcusu (20.28±3.60 yaş-177.21 ±8.90 boy- 70.15 ±14.47 kg) katılmıştır. Her katılımcının antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonu alındıktan sonra yüzeysel elektromyografik verilerini değerlendirmek amacı ile rectus femoris ve biceps femoris kaslarında maksimal istemli izometrik kasılma testi uygulandı. Sporcular aktivasyon sonrası potansiyel oluşturmak amacı ile 3 set 10 tekrarlı pliyometrik sıçrama egzersizi yaptı. Her sporcu pliyometrik egzersiz protokolü uygulamasından önce ve sonra 3 dollyeo chagi tekniği uyguladı. Dollyeo chagi tekniğinin hazırlık, uçuş ve temas evresinde yere uygulanan kuvvetler ve tekmenin etki kuvveti yük hücreleri ile, yüzeysel elektromyografik veriler Biopac Bionomadix cihazı ile ölçüldü. Temas evresi boyunca tekme kamera ile kayıt altına alınarak, kuvvet verisinin en yüksek elde edildiği noktadaki diz açısı verileri, kinovea programı ile analiz edildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20 paket programı kullanıldı. Verilerin normal dağılımı Shapiro Wilks ile test edildi. Verilerin analizinde paired sample t-test kullanıldı ve etki büyüklüğü hesaplandı. Verilerin istatistiksel anlamlılık düzeyi (p.05), birçok parametrede düşük ve orta düzey etki büyüklüğü gözlendi. Sonuç: Taekwondo müsabakaları öncesinde ağırlık yeleği ile yapılan pliyometrik sıçrama egzersizleri tekme performansını arttırmaya yardımcı olabilir. III Anahtar Kelimeler; Pliyometrik Antrenman; Yüzeyel Elektromyografi; Rectus Femoris; Biceps Femoris; Yük Hücresi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF POST ACTIVATION POTENTIATION TO IMPACT FORCES, MUSCLE ACTIVATIONS AND GROUND REACTION FORCES IN TAEKWONDO DOLLYEO CHAGI PERFORMANCE Objective: Increase the acute performance in taekwondo can be an effective method to win a matches. One of the most used techniques in Taekwondo matches is dollyeo chagi. In this study aims to investigate the effect of post-activation potentiation on impact forces, muscle activation and ground reaction forces applied to the ground in dollyeo chagi performance. Method: 14 elite male taekwondo athletes (20.28±3.60 years, height 177.21±8.90 cm weight 70.15±14.47 kg) participated in the study. Maximal voluntary isometric contraction test was applied to rectus femoris and biceps femoris muscles to evaluate evaluate surface electromygraphic datas after Anthropometric measurements and body composition of each participant. The athletes performed 3 sets of repetitive plyometric jump exercises to create potentiation after activation. Each athlete 3 dollyeo chagi techniques before and after application of plyometric exercises protocol. During the preparation, flight and contact phase of the Dollyeo chagi technique, the forces applied to the ground and the impact force of the kick were measured with load cells, and superficial electromyographic data were measured with the Biopac Bionomadix device. Throughout the contact phase, the kick was recorded with a camera and the knee angle data at the point where the force data was highest were analyzed with the kinovea program SPSS 20 package program was used for statistical analysis of the data. The normal distribution of data was tested by Shapiro Wilks. Paired sample t-test was used to analyze the data and the effect size was calculated. The statistical level of the data p .05) in preparation, flight and contact phases, and low and medium effect sizes were observed in many parameters. V Conclusion: Plyometric jump exercises with a weight vest before taekwondo matches can help improve kick performance. Keywords; Plyometric Training; Surface Electromyography; Rectus Femoris; Biceps Femoris; Load Cell.