Biyolojik ajan kullanan ankilozan spondilitli hastalarda fibromiyaljinin ve anksiyetenin hastalık aktivitesi, ağrı ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
The effect of fibromyalgia and anxiety on disease activity, pain, and functional status in ankylosing spondylitis patients using biologic agents
  1. Tez No: 788251
  2. Yazar: VİLDAN ÖZTÜRK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARKUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS) ile takip edilen ve takibinde biyolojik DMARD (Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaç) başlanan hastalarda fibromiyalji (FMS) ve anksiyetenin hastalık aktivitesi, ağrı ve fonksiyonel duruma etkisini incelemek Metod: Çalışmaya AS tanısıyla takip edilen ve biyolojik DMARD kullanan 40 hasta dahil edildi. Hastaların, biyolojik DMARD başlandığı zaman, 1. ay ve 3 ay sonraki muayene kayıtları tarandı. Her üç kontroldeki kayıtlarda yer alan BASDAI (bath ankilozan spondilit hastalık aktivite indeksi), ASDAS-CRP (ankilozan spondilit hastalık aktivite skoru), VAS (görsel analog skala) değerleri, 2013 ACR (American College of Rheumatology) FMS sınıflandırma kriterlerine göre FMS tanısı olup olmadığı, HAD (Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği) skorlarına göre anksiyete veya depresyon varlığına bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 40 hastanın %27,5'inde FMS varlığı tespit edildi. Hastalarımızın kayıtlarında, biyolojik DMARD olarak en çok adalimumab kullanımı olduğu, ikici sırada etanercept kullanımı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of fibromyalgia (FMS) and anxiety on disease activity, pain, and functional status in patients who were followed up with ankylosing spondylitis (AS) and started with biological DMARD (Disease-modifying antirheumatic drug) Methods: The study included 40 patients who were followed up with the diagnosis of AS and who were using biological DMARDs. Patient examination files were reviewed on the biological DMARD initiation time, 1st month, and 3rd month. BASDAI (bath ankylosing spondylitis disease activity index), ASDAS-CRP (ankylosing spondylitis disease activity score), VAS (visual analog scale) values, whether FMS was diagnosed according to 2013 ACR (American College of Rheumatology) FMS classification criteria, and the presence of anxiety or depression according to HAD (Hospital anxiety and depression scale) scores were examined in the records in all three controls. Results: FMS was detected in 27.5% of the 40 patients included in the study. In the files of our patients, we have seen that adalimumab use was the most common as a biological DMARD, and etanercept use was the second one.