Elektif açık kolorektal cerrahide, preoperatif ve postoperatif yapılan tap bloğun post-op stres hormon yanıtı, ağrı skalası ve derlenme açısından karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative tap block on postoperative stress hormone response, pain scale, and recovery in elective open colorectal surgery
- Tez No: 788268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Abdominal cerrahide, postoperatif stres yanıtın yönetiminde transversus abdominis plan bloğu, multimodal analjezinin bir bileşeni olarak yerini almaktadır. Etkinliği pek çok çalışma tarafından desteklenen ve önerilen, postoperatif periyotta hastanın ağrısını azaltıp konforunu arttıran bu bloğu, cerrahi öncesi ya da cerrahi sonrasında uygulamanın hem artılar hem de eksileri mevcuttur. Örneğin cerrahi öncesi uygulanan blok preemptif olarak ağrı yolağını henüz uyarılmamışken kesebiliyorken, özellikle uzun süren vakalardan sonra analjezi için postoperatif uygulama daha faydalı olabilmektedir. Bu bloğun yapılma zamanına göre stres yanıt düzeyi, ağrı skalası ve postoperatif derlenme açısından karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Açık elektif kolorektal cerrahiye alınan ASA 1-2-3 hasta gruplarından, 44 hastaya preoperatif, 44 hastaya postoperatif TAP blok uygulayarak; hastaların postoperatif dönemde kortizol, insülin ve kan şekeri yanıtları, ağrı skaları, tramadol kullanım ihtiyaçları, ilk mobilizasyon zamanları ve hastane yatış sürelerini değerlendirdik. Bulgular: TAP blok uygulama zamanına göre gruplar incelendiğinde hastaların insülin, kan şekeri ve kortizol değişimleri her iki grupta benzer, ilk 12 saatte kullanılan tramadol gereksinimi postoperatif TAP blok grubunda düşük bulunmuştur. Hastaların VAS skorları, ilk mobizasyon zamanları ve hastane yatış süreleri gruplar arasında benzer bulunmuştur. Sonuç: Açık elektif kolorektal cerrahide blok uygulama zamanının hastaların stres yanıtı, ağrı skalası ve derlenme üzerine etkileri benzerdir. Opioid kullanım miktarı zamana göre gruplar arasında farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Transversus abdominis plane block is part of multimodal analgesia for postoperative stress response in abdominal surgery. The effectiveness of TAP block has been shown in many studies to reduce pain in the postoperative period and increase patient comfort. There are both advantages and disadvanteges to using this block before or after surgery. For instance, a block administered after surgery may be more beneficial for analgesia, especially in situations with extended course of operation. A block applied before surgery can prevent the pain pathway from being initiated. We aimed to compare the stress response level, pain scale and postoperative recovery according to the time of this block. Patients and methods: We assessed the postoperative cortisol, insulin, and blood sugar responses, pain scales, tramadol usage demands, first mobilization times, and hospital stays of the patients after administering preoperative TAP block to 44 patients and postoperative TAP block to 44 patients from ASA 1-2-3 patient groups. Results: When the groups were compared according to the application time of the TAP block, the insulin, blood sugar, and cortisol alterations of the patients were similar in both groups, while the postoperative TAP block group required less tramadol in the first 12 hours. Conclusion: The effects of block application time on patients' stress reaction, pain scales, and recovery are similar in open elective colorectal surgery. Depending on the time, different groups consume different amounts of opioids.