Yoğun bakım hastalarında akut böbrek yetmezliğinin erken tanısında ınterlökin-18 (Il-18), doku ı̇nhibitör metalloproteinaz-2 (Tımp- 2), ı̇nsülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-7 (Igfbp7) biyobelirteçlerinin rolü
The role of interleukin-18 (Il-18), tissue inhibitory metalloproteinase-2 (Timp-2), insulin-like growth factor binding protein-7 (Igfbp7) biomarkers in the early diagnosis of acute renal failure in intensive care patients
  1. Tez No: 788286
  2. Yazar: MÜZEYYEN ASLI ERGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yoğun Bakım Hastalarında Akut Böbrek Yetmezliğinin Erken Tanısında Interlökin-18 (IL-18), Doku İnhibitör Metalloproteinaz-2 (TIMP- 2), İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü Bağlayıcı Protein-7 (IGFBP7) Biyobelirteçlerinin Rolü Amaç: Akut böbrek yetmezliği yüksek morbidite ve mortalite ile giden heterojen ve kompleks bir süreçtir. Yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastalarda yüksek oranda görülmektedir. Klinik pratikte kullanılmakta olan serum kreatinin düzeyi tabanlı tanı kriterleri yapısal böbrek hasarının tanısı için duyarlılık ve özgüllükten yoksundur. Akut böbrek yetmezliğinin erken saptanmasını, ayırıcı tanısını ve prognostik değerlendirmesini iyileştirmek için yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada akut böbrek yetmezliğinin erken saptanmasını sağlayacağını düşündüğümüz biyobelirteçleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ağustos 2021 – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesine çeşitli etyolojilerle yatan ve böbrek hastalığı öyküsü olmayan toplam 53 hasta dahil edildi. Hastaların yoğun bakıma kabul, 12. ve 24. saatlerde idrar örnekleri idrarda IL-18, TIMP-2, IGFBP7 biyobelirteçleri çalışılmak ve ([TIMP-2] x [IGFBP7])/1000 hesabına dayalı AKIRisk skoru belirlenmek üzere toplandı. Çalışmaya alınan hastalar KDIGO kriterine göre akut böbrek yetmezliği gelişen (vaka grubu) ve gelişmeyen (kontrol grubu) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların yoğun bakım takibi sırasında rutin bakılan kreatinin değerleri kaydedildi. Hastaların yoğun bakım skorlama sitemlerinden olan APACHE II skorları ve günlük SOFA skorları hesaplandı. Bulgular: Vaka ve kontrol grupları arasında demografik veriler (yaş ve cinsiyet) açısından anlamlı fark saptanmadı. 2 grup arasında 1., 2., 3., 4., 6. ve 7.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of Interleukin-18 (IL-18), Tissue Inhibitory Metalloproteinase-2 (TIMP-2), Insulin-Like Growth Factor Binding Protein-7 (IGFBP7) Biomarkers in the Early Diagnosis of Acute Renal Failure in Intensive Care Patients Objective: Acute renal failure is a heterogeneous and complex process with high morbidity and mortality. It is seen at high rate in patients hospitalized in intensive care units. The serum creatinine level based diagnostic criteria used in clinical practice lack sensitivity and specifity for the diagnosis of structural kidney injury. New biomarkers are needed to improve the early detection, differential diagnosis and prognostic evaluation of acute renal failure. In this study, we aimed to examine the biomarkers that we think will enable the early detection of acute renal failure. Material and Methods: A total of 53 patients who were hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit of Çukurova University Medical Faculty Hospital between August 1, 2021 and July 31, 2022 with various etiologies and without a history of kidney disease were included in this study. At the admission to intensive care unit, 12th and 24th hours urine samples were collected to study IL-18, TIMP-2, IGFBP7 biomarkers in the urine and to determine the AKIRısk score based on ([TIMP-2] x [IGFBP7])/1000 calculation. The patients included in the study were divided into two groups as developing acute renal failure (case group) and non-developing (control group) according to KDIGO criteria. During the intensive care follow-up of the patients, routine creatinine values were recorded. APACHE II scores and daily SOFA scores, which are among the intensive care scoring systems of the patients, were calculated. Results: There was no significant difference between the case and control groups in the terms of demographic data (age and gender).