İnfantil nistagmuslu hastalarda foveal morfoloji ve klinik bulguların karşılaştırılması
Comparison of foveal morphology and clinical findings in patients with infantile nystagmus
- Tez No: 788298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: İdiyopatik infantil nistagmus grubu ile albinizm ile ilişkili nistagmus gruplarının foveal morfoloji yapısı ile klinik muayene bulgularının karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Nisan 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında idiyopatik infantil nistagmus ve albinizm ilişkili nistagmuslu 26 hastanın 52 gözü, kontrol grubu olarak nistagmusu olmayan sağlıklı bireylerden oluşan 14 olgunun 28 gözü prospektif olarak incelendi. Hastalar idiyopatik infantil nistagmus (İİN), albinizm ve kontrol grubu olacak şeklinde toplam 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara optik koherens tomografi (OKT) uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların logMar eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sferik ve silindirik refraksiyon değerleri, OKT bulguları, ayrıca yakın ve uzak füzyonu, nistagmus tipi, yönü, dalga formu, frekansı, nistagmusa eşlik eden kayma miktarı değerlendirildi. OKT ile fovea morfolojisi incelenerek hipoplazi olup olmadığı ve derecesinin diğer klinik özelliklerle korelasyonu incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 21'i (%52,5) erkek, 19'u (%47,5) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 14,80 ± 9,18 yıldı. Gruplara göre nistagmus dalga formunun dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,002). İİN grubunun %100'ü ve albinizm grubunun %45,5'i pendular olarak elde edilmiştir. Gruplara göre nistagmus amplitüdünün ve frekansının dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (sırasıyla p=0,001, p=0,007). Nistagmus amplitüdü İİN grubunun %13,3'ünde, albinizm grubunun %81,8'inde yüksek, nistagmus frekansı İİN grubunun %46,7'sinde ve albinizm grubunun %100'ünde hızlı olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the foveal morphology and the examination findings between the idiopathic infantile nystagmus group and the albinism-associated nystagmus group. Materials and Methods: Fifty two eyes of 26 patients with idiopathic infantile nystagmus and albinism-related nystagmus, and 28 eyes of 14 healthy individuals without nystagmus were prospectively evaluated between April 2022 and September 2022 at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. The patients were divided into three groups as idiopathic infantile nystagmus (IIN), albinism, and the control group. All patients were scanned with Optical Coherence Tomography (OCT). The best corrected visual acuity (BCVA) with a logMar chart, spherical and cylindrical refraction values, OCT findings, near and distant fusion, as well as the type, direction, waveform, and frequency of the nystagmus, and the amount of the deviation accompanying nystagmus were recorded. We examined the fovea morphology using the OCT scan findings to determine whether hypoplasia is present and correlated the degree of hypoplasia with clinical examination findings. Results: Of the patients in our study, 21 (52.5%) were male, and 19 (47.5%) were female. The mean age of the patients was 14.80 ± 9.18 years. We found a statistically significant difference of the nystagmus waveform distributions between the groups (p=0.002). The nystagmus waveform was pendular in 100% of the IIN group and 45.5% of the albinism group. A statistically significant difference in the distributions of the amplitude and frequency of nystagmus between the groups was observed (p=0.001, p=0.007, respectively). The nystagmus amplitude was high in 13.3% of the IIN group and 81.8% of the albinism group, and the nystagmus frequency was high in 46.7% of the IIN group and 100% of the albinism group.