Aile sağlığı merkezine kayıtlı kişilerin algılanan stres düzeyi ile uykusuzluk şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between perceived stress level and insomnia severity of people registered at a family health center
- Tez No: 788311
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı kişilerin Algılanan Stres Düzeyi ile Uykusuzluk Şiddeti ölçek sonuçlarının arasındaki ilişkisinin ve sosyodemografik özellikler ile bu sonuçlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma, 01/09/2022-20/09/2022 tarihleri arasında İstanbul Tuzla Aydıntepe Şehit Jandarma Onbaşı Kanber Kütük Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, ayaktan başvuran 18 yaş ve üstü 187 si kadın 187 si erkek olmak üzere 374 kişi ile yapıldı. Tanımlayıcı, kesitsel nitelikteki çalışmamıza katılan kişilerin sosyodemografik verileri kaydedildi. Deneklere Algılanan Stres Ölçeği (10) (ASÖ-10) ve Uykusuzluk Şiddet İndeksi (UŞİ) uygulandı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics21.0 (IBM Corp. Released 2012., IBM SPSS Statistics for Windows, Version21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05) Yaş gruplaması (40 yaş altı ve üstü) dağılımına göre UŞİ sınıflaması istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (2=15.156, p=0.002).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between Perceived Stress Level and Insomnia Severity scale results of people enrolled in a Family Health Center, and the relationship between sociodemographic characteristics and these results. Materials and Methods: The study was conducted with 374 outpatients, 187 women and 187 men, who were registered to Istanbul Tuzla Aydıntepe Martyr Gendarmerie Corporal Kanber Kütük Family Health Center between 01/09/2022-20/09/2022. Sociodemographic data of the people who participated in our descriptive, cross-sectional study were recorded. Perceived Stress Scale-10 (PSS-10) and Insomnia Severity Index (ISI) were administered to the subjects. IBM SPSS Statistics21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations. Statistical significance level was accepted as p0.05). ISI classification according to age grouping (under 40 years old and above) distribution showed a statistically significant difference (2=15.156, p=0.002).