Yetişkin bireylerin kendi kendine ilaç kullanım özellikleri
SELF-medication patterns among adulthood
  1. Tez No: 732874
  2. Yazar: AKGUL BABAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kendi kendine ilaç kullanımı dünya çapında yaygın bir Halk sağlığı sorunudur. Çalışmada yetişkin bireylerin kendi kendine ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikte yapılan çalışma, Kırşehir'in Mucur ilçesindeki bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 160 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırmada verileri, literatüre dayalı geliştirilen 27 soruluk anket formuyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmada bireylerin %40,6'sı kadın olup yaş ortalaması 29,10±8,54'tür. Bireylerin %23,1'inin doktor tarafından tanılanmış mevcut kronik hastalığı olduğu, %23,8'inin düzenli ilaç kullandığı ve günlük kullanılan ilaç sayısı ortalamasının 1,20±1,72 olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan yetişkin bireylerin yarıdan fazlasının (%68,8) kendi kendine ilaç kullandığı, ağrı kesicinin bireyler tarafından en çok kullanılan ilaç olduğu ve kendi kendine ilaç kullanımının ilk sebebi önceden aynı ilacı kullanma olarak belirlenmiştir. Bireylerin yaş grupları, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, algılanan gelir durumu, aile yapısı ve birlikte yaşanılan kişiler ile kendi kendine ilaç kullanımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Self-medication is a world-wide common community health problem. In this study, it is aimed to research self-medication of adult ındividuals and factors affecting on it. Descriptive research study has been carried out on 160 adult ındividuals registered to a Family Health Center of Mucur District of Kırşehir. Research data has been gathered by using 27 question survey form that was developed based on literature. Number, percentage, average and chisquare tests were used in data analysis. %40,6 of individuals in research are women with avereage age of 29,10±8,54. It was determined that %23,1 of individuals has chronic illness diagnosed by doctor, %23,8 regularly take medication and average number of medication taken daily is 1,20±1,72. It was determined that more than half (%68,8) of the participants self-medicate, pain killers are the most common medications used by individuals and the primary reason for self-medication is usage of the same medicine beforehand. Not any meaningful relation between self-medication and age groups, sex, marital status, employment status, percieved income status, family structure and cohabitants of the individuals has been detected.