Birinci basamakta postmenopozal dönemdeki kadınlarda cinsel işlev bozukluğu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual dysfunction and quality of life in postmenopausal women in primary care
  1. Tez No: 708981
  2. Yazar: FUNDA ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamakta takip edilen postmenopozal dönemdeki kadınlarda cinsel işlev bozukluklarını ve yaşam kalitelerini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışma 1 Haziran 2020- 1 Eylül 2020 tarihleri arasında Adana'da bulunan Ondokuz Mayıs Aile Sağlığı Merkezine 'ne kayıtlı 40- 69 yaş arasındaki 123 kadın ile yürütüldü. Bu kişilerin sosyodemografik özellikleri, tıbbi öyküleri, obstetrik ve jinekolojik özellikleri, sosyal destek ve özbakım sorgulandı. Cinsel fonksiyonlarda bozukluk Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Menopoz Döneminde Cinsellik Ölçeği ile yaşam kalitesi ise Utian Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate sexual dysfunctions and quality of life in postmenopausal women followed in primary care. Method: This cross-sectional study was conducted with 130 women between the ages of 40-69 who were registered to Ondokuz Mayıs Family Health Center in Adana between June 1, 2020 and September 1, 2020. Sociodemographic characteristics, medical history, obstetric and gynecological characteristics, social support and self-care were questioned. Sexual dysfunction was evaluated with the Arizona Sexual Experiences Scale and Menopausal Sexuality Scale, and quality of life was evaluated with the Utian Quality of Life Scale.