Okul öncesi kurumlarına devam eden çocukların annelerinin riskli oyuna ilişkin algıları ile çocukların benlik kavramı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perceptions of risky play and children's self concept of mothers children attending pre-school institutions
- Tez No: 788322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT HAMİDEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu araştırma okul öncesi kurumuna devam eden çocukların annelerinin riskli oyuna ilişkin algıları ile çocukların benlik kavramları arasındaki ilişkiyi ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu yöntem ile belirlenen gönüllü 257 çocuk ve aynı çocukların anneleri araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada çocukların kendisi ve ailesinin demografik özellikleri ile bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen genel bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak annelerin riskli oyun hakkındaki algılarını değerlendirmek için“Erken Çocukluk Riskli Oyun Değerlendirme Aracı – Ebeveyn Formu”çocukların benlik kavramlarını değerlendirmek için“Benlik Kavramını Algılama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Spearman Sıra Korelasyon analizi kullanılarak oluşturulmuştur. Erken Çocukluk Riskli Oyun Değerlendirme Aracı- (EÇRODA)- Ebeveyn Formu ile Çocuğun Benlik Kavramını Algılaması Ölçme aracından elde edilen puanlar karşılaştırıldığında, Çocuğun Benlik Kavramını Algılaması ile Erken Çocukluk Riskli Oyun Değerlendirme Aracı alt faktörlerinden Gereğine İnanma arasında olumlu pozitif yönde bir ilişki, Kaygı Duyma arasında negatif yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Riskli Davranışları Ayırt Etme, Destek Verme, Eş/Partner Desteği faktörleri arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kız çocuklarının benlik kavramı ile riskli oyun değerlendirme aracı Gereğine İnanma alt faktörü, Riskli Davranışları Ayırt Etme alt faktörü ve Kaygı Duyma alt faktörü arasında anlamlı bir ilişki var iken Destek Verme ve Eş Partner Desteği alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Erkek çocukların ise yalnızca benlik kavramı ile riskli oyun değerlendirme aracı Gereğine İnanma alt faktörü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the aim of determining the relationship between the perceptions of the mothers of my children attending the preschool institution about risky play and the self- concepts of the children and the relationship between gender. For this purpose, it was analyzed using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study was determined by using convenient sampling method. 257 volunteer children determined by this method and their mothers constitute the sample of the research. In the study, a general information form developed by the researcher was used in order to obtain information about the demographic characteristics of the children and their families. As a data collection tool,“Early Childhood Risky Play Assessment Tool Parent Form”was used to evaluate mothers' views on risky play, and“Self- Concept Perception Scale”was used to evaluate children's self- concepts. The data obtained from the research were created using Spearman Rank Correlation analysis. When the scores obtained from the Early Childhood Risky Play Assessment Tool- (EÇRODA) Parent Form and the Child's Self- Concept Perception Measurement tool were compared, there was a positive relationship between the Child's Self- Concept Perception and Belief in the Sub- factors of the Early Childhood Risky Play Assessment Tool, and there was a negative relationship between Anxiety. Directional relationship was determined. No significant relationship was found between the factors of Acknowledging Risky Behaviors, Providing Support, and Spouse/ Partner Support. While there was a significant relationship between the self- concept of my daughters and the risky game assessment tool, Belief in One's Sub- factor, Acknowledge Risky Behaviors and Anxiety, no significant relationship was found between Support and Spousal Support sub- dimensions. For boys, only a significant relationship was found between the self- concept and the sub- factor of Belief in the risky game assessment tool. Suggestions were presented in line with the findings obtained from the research.