Annelerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile çocuklarının 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mothers' mindfulness levels and their children's 21st century skills
- Tez No: 855047
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocukların annelerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile çocuklarının 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki anaokullarına devam eden 203 çocuk ve onların annelerinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları“Çocuk ve Aile Genel Bilgi Formu,”“Bilinçli Ebeveynlik Envanteri (MIPQ),”ve“5-6 Yaş Çocuklar için 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (DAY-2)”dir. Araştırmada verilerin analizi için bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmış, anlamlı çıkan farklılıklarda Bonferroni Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada annelerin bilinçli farkındalık düzeyleri değişkenlerin hiçbirinde anlamlı farklılık yaratmazken, çocukların 21. yüzyıl becerilerinin bazı alt boyutları ile doğum sırası, okul öncesi eğitimi devam etme süresi, anne-babaların öğrenim durumları, anne-babaların meslek durumları ve aile yapısı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Araştırmada ayrıca annelerin bilinçli farkındalık becerileri puanları arttıkça çocukları öğrenme ve yenilik becerileri, yaşam ve kariyer becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerilerinin arttığı görülmüştür. Annelerin bilinçli farkındalık puanları arttıkça çocuklarının 21. yüzyıl becerileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the relationship between the conscious awareness levels of mothers of 5 and 6-year-old children attending preschool education institutions and their children's 21st-century skills, used a relational screening model. The study group consists of 203 children and their mothers attending preschools in the Yenimahalle district of Ankara. Data collection tools included the“Child and Family General Information Form,”“Mindfulness in Parenting Questionnaire (MIPQ-TR),”and“21st Century Skills Scale for 5-6 Year-Old Children (DAY-2).”The independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to examine whether the mindfulness levels of participating mothers and their children's 21st-century skills differed according to various demographic characteristics. In cases where significant differences were found, Bonferroni Analysis was used to determine group differences. The relationships between variables were examined using the Pearson product-moment correlation coefficient. In the research, mothers' conscious awareness levels did not create a significant difference in any of the variables, while there was a significant difference between some sub-dimensions of children's 21st-century skills and variables such as birth order, duration of preschool education attendance, parents' educational and occupational statuses, and family structure. Additionally, in the research, as the scores of mothers' conscious awareness skills increased, it was observed that their children's learning and innovation skills, life and career skills, knowledge, media, and technology skills also increased. As mothers' conscious awareness scores increase, their children's 21st-century skills also increase.