Investigation of 5-year-old preschool children's biophilia and children's and their mothers' outdoor setting preferences
Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 yaş grubu çocukların biyofilisinin ve çocuklar ile annelerinin açık alan tercihlerinin araştırılması
  1. Tez No: 481531
  2. Yazar: SİMGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi kurumlara devam eden 5 yaşındaki çocukların biyofilisi (doğaya yakınlık) ile çocukların ve annelerinin açık alan tercihlerini incelemektir. Çocukların ve annelerin açık alan tercihleri, her iki grubun da kişisel tercihleri, eğitimsel tercihleri, ve birbirleri ile gitmeyi tercih ettikleri alanlar araştırılarak belirlenmiştir. Çalışmanın ana örneklemi, Ankara ilinde bulunan dört farklı anaokulunundan rastgele seçilmiş 105 çocuktan oluşturmaktadır. Ana örneklemin seçildiği bu dört anaokulu, açık alanlarının özellikleri ve bu alanların kullanımı ile ilgili bazı kriterler göz önüne alınarak, 'doğal' anaokul ve 'doğal olmayan' anaokul türleri olarak kodlanmıştır. Ana örneklem içinden rastgele seçilmiş 20 kişilik çocuk ve bu çocukların anneleri ise, çalışmanın alt örneklemlerini oluşturmaktadır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemleri kullanılmış olup, çalışmanın deseni, eşzamanlı üçgenleme deseni olarak belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama materyalleri, ana örnekleme uygulanan biyofili ölçeği ile, alt örneklemlere uygulanan çocukların ve annelerin açık alan tercihleri ölçekleridir. Biyofili ölçeği, her bir ölçek maddesinin somutlaştırıldığı çizimler eşliğinde uygulanırken; açık alan tercihleri ölçeklerindeki açık uçlu görüşme soruları, dört farklı türdeki (orman, park, sulu alan, açık/çimli alan) on altı adet açık alan fotoğrafı eşliğinde uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, her iki farklı okula devam eden çocukların biyofili puanlarının ortalamalarının birbirine yakın ve oldukça yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Çocukların biyofili puanlarının, okul türü ve cinsiyet faktörleri açısından istatististiksel olarak farklılaşmadığı görülmüştür. Çocukların ve annelerin açık alan tercihleri ile ilgili bulgulara göre, her iki grubun da gitmeyi en çok tercih ettiği alanlar su bulunduran alanlar ve parklardır. Ormanlık alanlar ise, her iki grubun da gitmeyi en az tercih ettikleri alanlardır. Çocukların tercihlerinde, kişisel olarak gitmeyi en çok tercih ettiği alanlardaki oyun fırsatları etkili olurken, annelerin tercihlerinde açık alanın estetik ve rahatlatıcı özelliği etkili olmuştur. Her iki katılımcı grubunun eğitimsel tercihleri ve birbirleri ile gitmeyi tercih ettikleri alanların seçiminde en etkili faktör, alanın çocuklara yapılandırılmamış oyun fırsatları sunması olarak belirlenmiştir. Çocukların ve annelerin gitmeyi en az tercih ettikleri ormanlık alanlar ise, katılımcıların bu alanlardaki olası fiziksel tehlikelerden kaynaklanabilecek güvenlik kaygıları ile ilgilidir. Kötü hava koşulları, sağlık problemleri, ulaşım problemleri, yapılacak diğer işlerin olması ve güvenlik kaygıları her iki katılımcı grubu tarafından da açık alanları ziyaret etmelerini engelleyen faktörler olarak belirtilmiştir. Çocuklardan farklı olarak anneler, kentlerde yeterince doğal açık alan bulunmadığını, var olan doğal açık alanların elverişsiz olduğunu ve açık alanlara gitmek için ekstra zamanları olmadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate 5-year-old preschool children's biophilia (affinity toward nature) and children's and their mothers' landscape preferences. Children's and mothers' landscape preferences are identified by exploring their personal landscape preferences, educational landscape preferences, and the landscapes they would like to visit together. The main sample of this study includes 105 children who are randomly selected from four different preschools. These four preschools are coded as 'natural preschool' and 'non-natural preschool' based on the features of their outdoor environments and the use of such areas. The sub-samples of the study include 20 children and their mothers. Mixed method research strategies, particularly, concurrent triangulation design, are utilized for the current study. The data collecting tools were biophilia measure, which was implemented to the main sample, and children and mothers' landscape preferences questionnaires, which were implemented to the sub-samples. Biophilia measure is accompanied by a series of drawings, which are visuals of each item of the measure. Whereas the open-ended questions in children's and mothers' landscape preferences questionnaires were asked with the company of sixteen photographs, which represent four different types of outdoor settings (forest, park, water, open field/grassy area). The results of the study showed that the mean scores of children who enrolled different school types were high and differ by only a small margin. Children's biophilia scores did not differ based on their school types and gender. According to the findings, children's and mothers' most preferred landscapes were water settings and parks. Forests, on the other hand, were the least favorite landscapes selected by both groups of the participants. While children mostly considered the affordances of a landscape in their most favorite landscape preferences, mothers focused on the aesthetic and relaxing features of a landscape. Both groups of the participants considered unstructured play opportunities as a most important factor affecting their selections of their educational landscape preferences, and landscape preferences they would like to visit together. The most important reason affecting children's and mothers' preferences of forest settings as their least preferences was related to safety concerns, which are mostly based on physical dangers in a landscape. Bad weather conditions, health problems, transportation problems, other things to do, and safety were reported by both groups of the participants as common barriers against visiting natural landscapes. Different from children, mothers also mentioned about scarcity of natural landscapes in urban cities, inconvenient natural places to go, and lack of time to visit natural landscapes as barriers preventing them to visit natural landscapes.