Sera domates yetiştiriciliğinde koltuk sürgünlerinin farklı ortamlarda ve farklı hormon dozlarında köklendirilmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 27973
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
- 70 - ÖZET 1991 - 1992 yıllarında Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü seralarında yapılan bu çalışmada doma tes koltuk sürgünlerini köklendirmeye uygun ortam, hormon ve hormon dozu araştırılmıştır. Köklendirme ortamı olarak kum, perlit, torf, torf + per lit, torf + kum ve harç kullanılmıştır. Birinci denemede IAA ve IBA (1000 ppm), ikinci denemede ise IAA'nın 3 farklı kon santrasyonunun (250, 500, 1000 ppm) köklenme üzerindeki etki leri incelenmiştir. Birinci denemede Diement Fi, ikinci denemede CSrpy Fi çeşidine ait 10 - 12 cm uzunluktaki koltuk sürgünleri kulla nılmıştır. Bu denemelerin yanı sıra fideleri karşılaştırmak amacıyla tohumdan da fide elde edilmiştir. Bu amaçla Diement ve Carpy çeşidine ait tohumlar koltuk sürgünlerinin ortamlara dikildiği gün harca ekilmiş ve koltuk sürgünlerinin köklendi- rildigi 6 farklı ortama şaşırtılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre, 3 te kerrür lü olarak düzenlenmiştir. Her uygulamada 10 bitkiye yer verilmiştir. Fide kalitesini saptayabilmek amacıyla fidelerin yaprak sayısı, gövde kalınlığı, uzunluğu, yaş ve kuru ağırlı ğı, kök uzunluğu, yaş ve kuru ağırlığı ve koltuk sürgünleri nin köklenme oranı saptanmıştır. Denemeler sonucunda koltuk sürgünlerinden elde edilen fideler tohumdan elde edilen fidelerden daha önce seraya dikim aşamasına gelmiştir (Birinci deneme 26 gün, ikinci de neme 31 gün). Koltuk sürgünlerini köklendirmede en uygun or-- 71 - tamın perlit ve bunu takiben torf olduğu saptanmıştır. Köklen- menin teşviki amacıyla kullanılan IAA ve IBA hormonları ara sında büyük farklılıklar görülmemiş ve 500 ppm IAA konsan trasyonundan olumlu sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
- 72 - SUMMARY In this stuçjy carried out in 1991 and 1992 at the glasshouse of Department of Horticulture at Ege University, Faculty of Agriculture was investigated suitable media, hormones and hormone concentrations in order tomato side shoots. Sand, perlite, peat, peat + perlite, peat + sand and soil + sand + manure were used as rooting media. IAA and IBA solutions at concentrations of 1000 ppm, and IAA solutions at 250, 500 and 1000 ppm were compared in the first and second studies, respectively. Side shoots in lenght of 10 - 12 cm belonging to cvs. Diement and Carpy were used in the first and second studies, respectively. Besides these trials for comparison seedlings were raised from the seeds. Seeds of cvs. Diement and Carpy were sown at the same date of their side shoots planted in soil + sand + manure mixture and then transplanted in the media used for rooting the side shoots. The experiments were set up according to the randomized blocks experimental design as 3 replicates. There were 10 seedlings in each combination. Leaf number; diameter, lenght, fresh and dried weight of stem; lenght; fresh and dried weight of root of seedlings raised from side shoots and seeds and rooting ratio of side shoots were determined. Seedlings raised from side shoots reached the planting size 26 and 31 days earlier than seed raised ones in the first and second researchs, respectively, Perlite was determined to be the most suitable medium for rooting- 73 - tomatoes side shoots and followed by peat. There were no significant differences between IAA and IBA treatments. The best results were obtained from IAA solution at 500 ppm concentration.