A cross-cultural study on language learning strategy use of Syrian and Turkish high school EFL students
İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenen Suriyeli ve Türk lise öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini kullanımları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 788335
  2. Yazar: ELİF DALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğrenen Suriyeli ve Türk lise öğrencilerinin tercih ettikleri dil öğrenme stratejisi kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmayı ve bu farklılaşmanın nasıl olduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın katılımcısını Türkiye'nin Gaziantep-Nizip ilçesinde yaşayan 15-16 yaş aralığındaki 89 Suriyeli ve 90 Türk 9. ve 10. sınıf Anadolu lisesi öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, orijinal olarak Oxford tarafından 1989 yılında tasarlanan SILL'in (Dil Öğrenme Strateji Envanteri) Türkçe versiyonu İngilizce dilini öğrenenler tarafından tercih edilen stratejileri keşfetmek için kullanılmıştır. İkinci veri toplama aracı olarak, katılımcıların öznel bakış açılarını anlamak için yarı yapılandırılmış bir görüşme kullanılmıştır. Araştırma yöntemi olarak karma yöntemli tasarım kullanılmış ve katılımcıları belirlemek için çoklu örnekleme metodu kullanılmıştır. İki kültürün SILL Anketinden toplanan öğrenme stratejisi tercihleri arasındaki farkı görmek için tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız örnekler t testi kullanıldı. Bu çalışmada ortaya çıkan en belirgin bulgu, Suriyeli katılımcıların tüm kategorilerde Türk katılımcılardan daha fazla dil öğrenme stratejisi kullanımı gösterdikleridir. Elde edilen sonuçlara göre, fark kategori düzeyinde değil, madde düzeyinde gözlemlenmiştir. Suriyelilerin sosyal strateji kullanma oranı en yüksek olarak ölçülürken, Türk katılımcılar daha çok üstbilişsel stratejiler kullanma eğiliminde oldukları kaydedilmiştir. Sonuçlar, etnik köken ve dil farklılıklarının yanı sıra farklı kültürel bakış açıları ve eğitim sistemlerinin öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarını ve farklı öğrenme stratejileri tercihlerini etkilediğini göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları; eğitim sistemi ve öğretmen davranışlarının öğrencilerin derse ve dil öğrenme stratejileri kullanımlarını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate if there are any statistically significant differences between culture and perceived language learning strategy use of Syrian and Turkish high school EFL students and understand how they differ in terms of using learning strategies for their L2 achievement. The population of this study consists of 89 Syrian and 90 Turkish 9th and 10th-grade Anatolian high school EFL students with an age range of 15-16 in Gaziantep-Nizip in Turkey. As the data instrument, Turkish version of SILL (Strategy Inventory of Language Learning), which was originally designed by Oxford in 1989. As the second data collection instrument, a semi-structured interview was utilized to discover the preferred strategies used by language learners to explore the subjective viewpoints of the participants. In this study, a mixed-method design was utilized, and multiple sampling procedure was used to select the participants. Descriptive statistics and independent samples t-test were used to see the difference between the two cultures` learning strategy preferences gathered from the SILL Questionnaire. The most obvious finding emerging from this study is that Syrian participants showed more language learning strategy use than Turkish participants in all the categories. Based on the findings, the difference was found at the item level, not the category level. While the rate of using social strategies was measured as the highest for Syrians, Turkish participants mostly tended to use metacognitive strategies. The results have shown that ethnicity and linguistic disparities as well as different cultural perspectives and education systems influence learners' approach to learning and preference for different learning strategies. The findings of this study suggested that education system, and teachers' behavior affect learners' attitudes towards lesson and strategy preferences.