Doğumda farklı frekanslarda uygulanan transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun hormon düzeyleri doğum ağrısı algısı ve anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of transcutaneous electrical nerve stimulation at different frequencies at birth on hormone levels, perception of labor pain and anxiety
- Tez No: 788334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, farklı frekanslarda uygulanan transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun, hormon düzeyleri, doğum ağrısı algısı ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 20 Mart 2020- 19 Mart 2021 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini T. C. Sağlık Bakanlığı Adana Seyhan Devlet Hastanesi'ne doğum yapmak üzere kabul edilen tüm gebeler, örneklemi ise 56 primipar gebe oluşturmuştur. Etik kurul onayı, hastaneden izin, katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Doğum Sürecine İlişkin Değerlendirme Formu, Doğum Sonucuna İlişkin Değerlendirme Formu, Visual Analog Skala, Durumluk Kaygı Ölçeği ve maternal kan örneği ile toplanmıştır. Analizler, IBM SPSS V25 Software ve R Studio ile gerçekleştirilmiştir. Kritik anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effects of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation applied in different frequencies on hormone levels, labor pain, and anxiety. The study, which utilized a randomized-controlled experimental design, was conducted between the 20th of March 2020 and the 19th of March 2021. The target population was all pregnant women who were admitted for labor to Adana Seyhan Public hospital affiliated to the Republic of Turkey Ministry of Health, and the sample was 56 primipara pregnant women. Ethics committee approval was obtained from the hospital, and the participants' informed consent was received. Data were collected through the Socio-Demographic Form, the Labour Process Assessment Form, the Visual Analogue Scale, the State Anxiety Scale, and the maternal blood sample. Analyses were performed using IBM SPSS V25 software and R Studio. Statistical significance was taken p0,05).