Çanakkale İlinde sebze işleme sanayi ile yöre üreticileri arasında yürütülen sözleşmeli ekim uygulamaları
Contractual farming applications done between local farmers and vegetable processing ındustry in Çanakkale province
  1. Tez No: 78834
  2. Yazar: SELİM SAİD EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANAKKALE İLİNDE SEBZE İŞLEME SANAYİ İLE YÖRE ÜRETİCİLERİ ARASINDA YÜRÜTÜLEN SÖZLEŞMELİ EKİM UYGULAMALARI Selim Said EREN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Hasan GÜNGÖR 1998, Sayfa: 110 Jüri : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Doç.Dr.Hasan GÜNGÖR Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU Bu araştırmada sözleşmeli ekimle ilgili genel bilgiler verilerek, Türkiye ve Dünya'daki uygulamaları ve sorunları üzerinde durulmuştur. Ayrıca Çanakkale ilinde sözleşmeli ekim modelini uygulayan tesisler ve üreticiler de ayrı ayrı incelenmiştir. Çanak! cale ilinde sözleşmeli ekim uygulayan 6 tesis ve bu tesislerle sözleşmeli ekim yapan 213 üreticiden yüzyüze görüşme yolu ile toplanan veriler, araştırmanın ana materyalini oluşturmuştur. Bu amaçla sebze işleme sanayiinin genel yapısı ve faaliyetleri ile sözleşmeli ekim uygulamaları incelenerek, sanayicilerin sözleşmeli ekimle ilgili görüşlerine de yer verilmiştir. Ayrıca üreticiler sözleşmeli ekim alanlarına göre gruplandınlmış ve bu amaçla da 3 farklı grup oluşturulmuştur. Üreticilerin tarımsal yapısı ve faaliyetleri ve sözleşmeli ekimle ilgili görüşleri de gruplar itibarı ile değerlendirilerek, modelin uygulanma durumu ortaya konmuştur. İncelenen işletmeler, sözleşme koşullarının ağır olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca, sözleşmelerin tek taraflı hazırlandığı ve ürün bedellerinin de geç ödendiğini ifade etmişlerdir. Araştııma bölgesinde bulunan işletmelerin % 69.70'i 10 yıldan daha fazla süredir sözleşmeli ekim yapmakta olup, % 61.97'si de sözleşmeli ekime hiç ara vermemiştir. İncelenen işletmelerin % 77.93 'ü de 10 dekardan daha az alanda sözleşmeli ekim yapmaktadır. Sebze işleme tesisleri ile sözleşmeli ekim yapan üreticilerin tamamına yakınını araştırma bölgesindeki üreticiler oluşturmaktadır. Tesislerce işlenen hammaddenin de % 72.68'i sözleşmeli ekim yolu ile alınmaktadır. Tesislerin toplam 6 sebze çeşitinde sözleşmeli ekim uyguladıkları görülmüştür. Üreticilerin oıtalama % 96 oranında sözleşme koşullarına uydukları da fabrikalar tarafından belirtilmiştir. Sonuç olarak; uygulamadan kaynaklanan bazı sorunları olmakla birlikte, dünya' da ve Türkiye'de yeni sayılabilecek sözleşmeli ekim, Türkiye için uygun bir model görünümündedir. Yapılacak bazı yasal düzenlemelerle birlikte, üreticilerin konu ile ilgili eğitim çalışmaları yapıldığı takdirde, sistemin ülke tarımı ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabilecektir. ANAHTAR KELİMELER : Sebze, sebze eldmi, sözleşmeli sebze ekimi, sebze işleme sanayii,, sözleşmeli ekim
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis CONTRACTUAL FARMING APPLICATIONS DONE BETWEEN LOCAL FARMERS AND VEGETABLE PROCESSING INDUSTRY IN ÇANAKKALE PROVINCE Selim Said EREN The University of Thrace The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of Agricultural Economics Consultant : Doç.Dr.Hasan GÜNGÖR 1998, Page: 110 Jury : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Doç.Dr.Hasan GÜNGÖR Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIO?LU With this study; general information has been given on contract farming and applications and the problems of the system both in the world and Turkey have been discussed. The firms and the farmers applying the contract farming model in Çanakkale province have been examined separately with particular attention. Data gathered by interviewing method from 6 contracting firms and 213 farmers contracting with these firms constitute the main material of this study. With this purpose general structure, operations of the food processing industry and contract farming applications have been examined and opinions of the firm managers have also been mentioned. Besides, farmers are grouped according to the contract farming areas and with this purpose, different groups are formed. The model's application situation is shown by evaluating the farmers according to their agricultural structure, operations and opinions about contract farming. Fanners find contracting conditions hard and say that contracts are prepared according to one side and prices are lately paid. 69.70 percent of the farmers in the research area are doing contract farming while 61.97 percent of the farmers are doing it continuously. 77.93 percent of the farmers are doing contract farming on areas smaller than 10 thousand square meters. Nearly all of the farmers doing contract farming with food processing firms are the farmers in the research area. 72.68 percent of the raw material processed by the firms is taken by contract farming. The research shows that farmers use contract farming on 6 kinds of vegetable. It is stated by the fii ms that 96 percent of the farmers conform to the contracting farms. As a result, while having some problems caused by application, contract farming- which can be considered as new in Turkey - seems to be a suitable model for Turkey. By some legal changes and studies on the subjects related with education, the system will provide important contribution to our country's agriculture and economy. KEY WORDS : Vegetable, vegetable farming, vegetable processing industry, contractual vegetable farming,contract farming