A study on membrane fouling after treatment of geothermal water by nanofiltration and reverse osmosis membranes
Jeotermal suyun nanofiltrasyon ve ters ozmoz membranları ile arıtımı sonrası membran tıkanması üzerine bir çalışma
- Tez No: 788341
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Jeotermal su yüksek konsantrasyonlarda karbonat sertliğine ve yüksek miktarlarda sülfat, kalsiyum, magnezyum, florü, arsenik ve diğer elementlere sahiptir. Bu çalışma, jeotermal suyun arıtma sürecinde kullanılan membranlar üzerinde çökelme oluşumunun azaltılmasını sağlayan uygun bir antiskalantın seçimini amaçlamıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca, jeotermal suyun (NF) ve (RO) membranları ile arıtılmasından sonra gözlenen membrane kirlenmesi de incelenmiştir. Deneysel çalışmaların bir kısmı laboratuvar ölçekli çapraz akışlı membran test sistemi (SEPA CF II, GE-Osmonic) kullanılarak yapılmıştır. İlk olarak, deiyonize su ile membran geçirgenlik testi yapılmıştır. Daha sonra, hem NF hem de RO membranları, jeotermal su ile kapalı döngü çalışılarak temas ettirilmiştir. Son olarak, kullanılan membranların saf su geçirgenlikleri bir kez daha deiyonize su kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, jeotermal suyun arıtımı sırasında kullanılacak en uygun antiskalantın Protek 101 olduğu anlaşılmıştır. Tez çalışmasında ayrıca jeotermal ısı merkezi sahasında kurulmuş olan mini-pilot ölçekli membran arıtma sistemi ile gerçekleştirilen döngüsel arıtma çalışmalarına devam edilmiş, her bir döngüdeki akı düşmesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geothermal water has high concentrations of carbonate hardness and high amounts of sulfate, calcium, magnesium, fluorine, arsenic and other elements. This research aims to find a suitable antiscalant to decrease the fouling on membranes used for treatment of geothermal water. In this thesis study, membrane fouling was also investigated after treatment of geothermal water by NF and RO membrane. Some of the experimental studies were carried out using a laboratory-scale cross- flow membrane test system (SEPA CF II, GE-Osmotic). First, the membrane permeability test was performed with deionized water. Afterwards, both NF and RO membranes were contacted with geothermal water by doing a closed loop operation. Finally, the water permeability of the membranes used was once again measured using deionized water. According to the results obtained, it has been understood that Protek 101 is a suitable antiscalant to be used during geothermal water treatment. In this study, cycle studies carried out with mini-pilot scale membrane treatment system were also continued and flux decline at each cycle was determined.