Obezite cerrahisi planlanan hastalarda preoperatif ve postoperatif serum irisin ve nesfatin-1 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative serum irisin and nesfatin-1 levels in patients for obesity surgery
  1. Tez No: 788363
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KIZILTAN, DOÇ. DR. SERMİN ALGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Tarihsel süreçte 20. yüzyılın başlarına kadar şişmanlık bir zenginlik göstergesi olarak benimsenmiştir. Ancak obezite, günümüz dünyasında ise sigaradan sonra önlenebilir ölümlerin en sık ikinci nedeni olarak yerini almış bir halk sağlığı sorunudur. Artan sanayileşme, sedanter yaşam tarzı tercihi, hazır ve yüksek kalori besinlerin diyetlere girmesi ve insan gücünün kullanımının azalması ile her geçen gün insidansı artmıştır. Obez birey sayısında artma nedeniyle HT, DM, kalp hastalıkları vb. gibi hastalıkların da insidansında önemli ölçüde artış görülmüştür. Bu da bilim insanlarının obeziteyle mücadelede yeni belirteçler araştırmasına neden olmuştur. İrisin ve nesfatin-1 etkileri açısından bu belirteçlerden olmuştur. Yapılan çalışmalarda İrisinin beyaz yağ dokusunu kahverengi yağ dokusuna dönüştürüp yağ yakım sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Nesfatin-1'in ise tokluk hormonu olarak işlev gördüğü görülmüştür. Amaç: Tüm dünyayı etkisine alan obezite ve ilişkili hastalıkların artması bilim dünyasını çareler aramak zorunda bırakmıştır. Bu nedenle obeziteyle mücadelede tedavi algoritmaları oluşturulmuştur. Her ne kadar basamak tedavisinde öncelikle diyet düzenlenmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, psikolojik desteğin artırılması ve medikal tedavi öncelikli olarak kullanılsa da, bu yöntemlerin eksik kalması cerrahi tedavinin kılavuzlarda ilk sıradaki yerini almasına neden olmuştur. Obezitenin birçok endokrin ve metabolik süreci etkilediği varsayımını takiben irisinin enerji metabolizmasındaki modülatör rolü ve nesfatin-1'in tokluk üzerine etkisi ortaya konulmak istenmiştir. Cerrahi tedavinin endokrin ve metabolik süreci nasıl etkilediği araştırılmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında bu çalışmada, irisin ve nesfatin-1 hormonlarının sleeve gastrektomi sonrası değişimlerinin incelenmesi ve BMI, glukoz düzeyi, insülin düzeyi ve lipit profili düzeyi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na obezite tanısıyla başvurmuş ve cerrahi tedavi endikasyonu konulan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 30 hasta bu prospektif çalışmaya dahil edilmiştir. Preoperatif dönemde, postoperatif 2. gün ve postoperatif 1. ay irisin ve nesfatin-1 serum düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca hastaların preoperatif ve postoperatif 1. aydaki kontrollerinde rutin laboratuvar tetkikleri değerlendirilmiş ve Tanita cihazı ile vücut analizleri yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 34,66±10,61 yıl olarak bulunmuştur. İrisin düzeyi postoperatif 1. ayda önceki diğer iki ölçümlere göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek olarak izlenmiştir (preoperatif: 11,07±1,86 ng/mL, postoperatif 2. gün: 12,88±1,65 ng/mL, postoperatif 1. ay: 15,76±2,08 ng/mL). Nesfatin-1 düzeyi postoperatif 1. ayda önceki diğer iki ölçümlere göre göre istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük olarak izlenmiştir (preoperatif: 9,82±2,01 mmol/L, postoperatif 2.gün: 7,59±1,63 mmol/L ve postoperatif 1.ay: 6,54±1,18 mmol/L). Hastaların 1. ay BMI ölçümü, glukoz, insülin ve lipit profil düzeyleri (HDL kolesterol hariç) preoperatif düzeylerine göre göre istatistiksel olarak anlamlı oranda bir değişiklik göstermiştir. İrisin düzeyi değişimi yalnızca LDL kolesterol düzey değişimiyle negatif korelasyon gösterirken (r=-0,363 ve p=0,049), nesfatin-1 düzeyi değişimi kas ağırlığı değişimiyle pozitif korelasyon göstermiştir(r=0,410 ve p=0,024). Sonuç: Obezite tedavisinde cerrahi tedavi seçeneği her zaman akılda tutulmalıdır. Ancak obezite ve olası klinik metabolik sonuçlarının yönetiminde cerrahi öncelikli bir yöntem olsa da yeterli değildir. Obezitenin multifaktöriyel etyopatogenezi ve çoklu klinik sonuçları nedeniyle multidisipliner olarak yönetilmeli ve sadece 'kilo verme' hedefi değil, metabolik hedeflerde gözetilmelidir. Obezitenin multifaktöriyel bir neden olması nedeniyle endokrin kontrolünün de sağlanması gerektiği düşünülmektedir. Bu sebeple endokrin etkileri nedeniyle irisin ve nesfatin-1'in obeziteyle mücadelede önem arzettiği ve daha büyük örneklem kümeleriyle tüm etkilerinin ortaya konulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the historical process, obesity has been adopted as an indicator of wealth until the beginning of the 20th century. However, obesity is a public health problem that has taken its place as the second most common cause of preventable death after smoking in today's world. Its incidence has increased day by day with increasing industrialization, sedentary lifestyle preference, the introduction of ready-made and high-calorie foods into diets, and the decrease in the use of manpower. Due to the increase in the number of obese individuals, there has been a significant increase in the incidence of diseases such as HT, DM, heart diseases, etc. This has led scientists to search for new markers in the fight against obesity. Irisin and nesfatin-1 were among these markers in terms of their effects. Studies have shown that irisin converts white adipose tissue to brown adipose tissue and accelerates the fat burning process. Nesfatin-1 has been shown to function as a satiety hormone. Aim: The increase in obesity and related diseases affecting the whole world has forced the scientific world to seek solutions. For this reason, treatment algorithms have been created in the fight against obesity. Although diet regulation, increasing physical activity, increasing psychological support and medical treatment are primarily used in step treatment, the lack of these methods has caused surgical treatment to take its first place in the guidelines. Following the assumption that obesity affects many endocrine and metabolic processes, the modulatory role of irisin in energy metabolism and the effect of nesfatin-1 on satiety are aimed to be revealed. It has been investigated how surgical treatment affects the endocrine and metabolic processes. In the light of all this information, in this study, it was aimed to examine the changes of irisin and nesfatin-1 hormones after sleeve gastrectomy and to investigate their effects on BMI, glucose level, insulin level and lipid profile level. Material and Methods: Thirty patients who applied to the Department of General Surgery of the Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine with the diagnosis of obesity and were indicated for surgical treatment and voluntarily agreed to participate in the study were included in this prospective study. In the preoperative period, irisin and nesfatin-1 serum levels were measured on the postoperative 2nd day and postoperative 1st month. In addition, routine laboratory tests were evaluated in the preoperative and postoperative 1 month controls of the patients and body analyzes were performed with the Tanita device. Results: The mean age of the patients was found to be 34.66±10.61 years. The irisin level was observed to be statistically significantly higher than the previous two measurements at postoperative 1st month (preoperative: 11.07±1.86 ng/mL, postoperative 2nd day: 12.88±1.65 ng/mL, postoperative 1 month: 15.76±2.08 ng/mL). Nesfatin-1 level was observed to be statistically significantly lower than the previous two measurements at postoperative 1st month (preoperative: 9.82±2.01 mmol/L, postoperative 2nd day: 7.59±1.63 mmol/L and postoperative 1 month: 6.54±1.18 mmol/L). The patients' 1st month BMI measurement, glucose, insulin and lipid profile levels (excluding HDL cholesterol) showed a statistically significant change compared to their preoperative levels. While irisin level change was only negatively correlated with LDL cholesterol level change (r=-0.363 and p=0.049), change in nesfatin-1 level showed a positive correlation with muscle weight change (r=0.410 and p=0.024). Conclusion: In the treatment of obesity, the surgical treatment option should always be kept in mind. However, although surgery is a primary method in the management of obesity and its possible clinical metabolic consequences, it is not sufficient. Because of the multifactorial etiopathogenesis and multiple clinical consequences of obesity, it should be managed multidisciplinary and metabolic goals should be considered, not just the 'weight loss' goal. Since obesity is a multifactorial cause, it is thought that endocrine control should also be provided. For this reason, it is thought that irisin and nesfatin-1 are important in the fight against obesity due to their endocrine effects and all their effects should be revealed with larger sample sets.