IUGR (ıntrauterin gelişme geriliği) olan gebe hastalarda, anne kanında ve kord kanında leptin düzeyleri ile fetal ağırlık arasındaki ilişki
The relationship between leptin levels and fetal weight in pregnant patients with İUGR, maternal BLOOD and cord BLOOD
- Tez No: 788362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği (IUGR), dünya çapında ölü doğum, yenidoğan mortalitesi, kısa ve uzun vadeli yenidoğan morbiditesinin önde gelen nedeni olan, yaygın bir gebelik komplikasyonudur. Bu çalışmada, IUGR olan gebelerin anne kanında ve kord kanında leptin düzeyleri ile fetal ağırlık arasındaki ilişkinin prospektif olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine 01.02.2022-30.05.2022 tarihleri arasında IUGR tanısı almış ve sağlıklı gebeler oluşturmuştur. Örneklemi ise IUGR tanısı almış gebe hastalardan araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan 42 IUGR'li gebe ile 42 sağlıklı gebe olmak üzere 84 gebe kadın oluşturmuştur. Katılımcılardan veriler; gebeye ilişkin sorular, fetüse ilişkin sorular ve laboratuvar sonuçlardan elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS ile analiz edilmiş ve istatistiksel önem düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: IUGR'li gebelerin yaş ortalaması 28,43±6,290 yıl, sağlıklı gebelerin 28,24±5,893 yıldır. IUGR'li ve sağlıklı gebelerin boy ve kilo değişkeni yönünden anlamlı farklılık bulunmuştur(p˂0,05). Sağlıklı gebelerin gebelik hafta ortalaması 38,17±1,560, IUGR'li gebelerin 36,02±2,789 ve iki grup arasında gebelik haftası değişkeni açısından anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0,001). IUGR'li gebelerin fetüslerinin ağırlığı 2026,21±484,293, sağlıklı grubun ise 3172,62±481,765 ve gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0,001). IUGR'li gebelerin fetüslerinin biparyetal çap ve karın çevresi ortalaması sağlıklı gebe fetüslerden daha düşük bulunmuş ve her iki değişkende de gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0,001). IUGR'li gebelerin anne kanı leptin seviyesi ortalaması 2,822±3,979 ng/ml, sağlıklı gebelerin ise 2,282±1,696 ng/ml'dir. IUGR'li gebelerin kord kanı leptin düzeyi 4,077±5,288, sağlıklı gebelerin 2,534±1,514'tir. Ancak gruplar arasında leptin seviyeleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p˃0,05). IUGR'li gebelerin anne kanı ve kord kanı leptin düzeyleri ile fetal ağırlık arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p˃0,05). Sonuç: Araştırmamızda IUGR'li gebelerde kord kanı leptin düzeyinin önemli derecede yüksek olduğu ve IUGR'li fetüslerin ağırlıklarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Ancak anne kanı leptin düzeyi ile kord kanı leptin düzeyi ve fetüsün ağırlığı arasında bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrauterine growth retardation (IUGR) is a common pregnancy complication that is the leading cause of stillbirth, neonatal mortality, and short- and long-term neonatal morbidity worldwide. In this study, the relationship between leptin levels in maternal blood and cord blood of pregnant women with IUGR and fetal weight was investigated prospectively. Materials and Methods: The population of the study consisted of healthy pregnant women who were diagnosed with IUGR at the Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between. The sample consisted of 84 pregnant women, including 42 pregnant women with IUGR and 42 healthy pregnant women who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Data from participants; questions about the pregnant, questions about the fetus and laboratory results were obtained. Obtained data were analyzed with SPPS and statistical significance level was taken as p˂0.05. Results: The mean age of pregnant women with IUGR was 28.43±6.290 years, and 28.24±5.893 years in healthy pregnant women. A significant difference was found in terms of height and weight variables of pregnant women with IUGR and healthy (p˂0.05). The mean gestational week of healthy pregnant women was 38.17±1.560, 36.02±2,789 of pregnant women with IUGR, and a significant difference was found between the two groups in terms of gestational week (p=0.001). The weight of the fetuses of the pregnant women with IUGR was 2026.21±484.2933 and the healthy group was 3172.62±481.765, and a significant difference was found between the groups (p=0.001). The average biparietal diameter and abdominal circumference of the fetuses of pregnant women with IUGR were found to be lower than healthy pregnant fetuses, and a significant difference was found between the groups in both variables (p=0.001). The mean maternal blood leptin level of pregnant women with IUGR is 2.822±3.979 ng/ml, while it is 2.282±1.696 ng/ml in healthy pregnant women. The cord blood leptin level of pregnant women with IUGR is 4,077±5,288, and 2,534±1,514 in healthy pregnant women. However, no significant difference was found between the groups in terms of leptin levels (p˃0.05). It was found that there was no significant relationship between maternal blood and cord blood leptin levels of pregnant women with IUGR and fetal weight (p˃0.05). Conclusion: In our study, it was found that the cord blood leptin level was significantly higher in pregnant women with IUGR and the weight of fetuses with IUGR was low. However, no correlation was found between maternal blood leptin level and cord blood leptin level and fetal weight.