Explorations on optomechanical devices for energy sink applications
Enerji sönümleme uygulamalarında optomekanik aygıtların kullanımı
  1. Tez No: 788384
  2. Yazar: CHULHYEONG LEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rezonans enerjisi dağıtım mekanizması, algılama uygulamaları alanında önem kazanmaktadır. Buna istinaden hareketin geçici halinde, hızlı ve kesin ölçüm kendisine ulaşmak hedeflenmektedir. Optomekanik teknolojisindeki son yıllardaki gelişmeler bu şekilde hızlı bir sistemi ulaşılabilir kılmıştır. Bu çalışmada, bir silisyum nitrür optomekanik sistemi tasarımı, kurulumu ve ölçümü incelenmıştir. Dizaynın temel parametreleri, simülasyon analizleriyle incelenmiştir. Saçılım ızgaraları, dalga kılavuzları ve rezonatör parametreleri araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bir dizi optik rezonans yanıtları gözlemlenmiş ve, dizayn parametrelerinin farklı kombinasyonlarındaki optomekanik cihazlar için rezonans karakteristikleri incelenmiştir. Farklı nanomekanik ışın modülasyon düzenlerindeki cihazlarda ölçümler yapılmıştır. Bu tekniği optik alanında mikrodalga alanına cevirmek için bir Bölünmüş halka rezonatörü (SRR) kavitesi ve NEMS cihazı araştırılmıştır. Değiştirilmiş (modified) kavite tasarımın mod simülasyonu yapılmıştır. Yalıtım sağlayıcı bir yüzeyde önceden var olan bir düzene(pattern), Elektron Işın Litografisi (EBL) hizalama tekniği en iyi hale getirilmeye çalışmıştır. Çalışılan tasarımları, gerçek zamanlı kütle ölçümü uygulamalarında ve enerji dağılım mekanizmalarındaki temel araştırmalarda yeni olanak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Resonance energy dissipation mechanism has been gaining importance in the interest of sensing applications. As such, the capacity for precise and fast measurement of the transient phase of motion has been desirable. The development of optomechanics in recent years has enabled such a fast scheme. Here a design, setup, and measurement of a silicon nitride optomechanical system is explored. Fundamental parameters of the design are investigated with simulation analysis. Grating structures, waveguides, and resonator parameters are explored. A series of optical resonance responses are observed, and the resonance characteristics are analyzed for optomechanical devices of combinations of design parameters. Measurements on devices of different nanomechanical beam modulation schemes are performed. To translate the technique from the optical to microwave domain, an integration of a split ring resonator (SRR) cavity and NEMS device is explored. Mode simulation of the modified cavity design is done. A technique of alignment of EBL to an existing pattern on an insulating surface is optimized. The studied designs leave possibilities for applications in real-time mass sensing and fundamental studies on energy dissipation mechanisms.