Hepatoselüler karsinoma teşhisinde AFP ile HSP90α biyobelirteçlerinin karşılaştırmalı ve kombine kullanımında prognostik öneminin değerlendirilmesi ve IDO1 enziminin hepatoselüler karsinoma mekanizmasındaki rolünün araştırılması
Evaluation of prognostic importance of comparative and combined use of AFP and HSP90α biomarkers in the diagnosis of hepatocellular carcinoma and investigation of the role of IDO1 enzyme in the mechanism of hepatocellular carcinoma
- Tez No: 872703
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hepatosellüler karsinoma (HCC), primer karaciğer kanserlerinin en yaygın türü olup dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. HCC'deki yüksek mortalite oranı genellikle ileri aşamada teşhisi ile sistematik ve hedefe yönelik tedavilerin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle HCC'nin erken teşhisi ve uygulanan tedavinin etkinliğinin belirlenebilmesine yardımcı olabilecek biyobelirteçler son derece önemlidir. Bu çalışmada, 25 haftalık deneme süresince, dietilnitrozamin (DEN) ve n-Nitrozomorfolin (nMOR) ile deneysel olarak HCC oluşturulan Wistar-Albino ratlarda Theranekron ve kemoterapötik bir ajan olan Sorafenib'in plazma ve karaciğer dokusu Alfa-fetoprotein (AFP), ısı şok proteini 90α (HSP90α) ve İndolamin 2,3 dioksijenaz 1 (IDO1) enzim seviyelerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the most common type of primary liver cancer and one of the leading causes of cancer-related death worldwide. The high mortality rate in HCC is usually due to its advanced diagnosis and the inadequacy of systematic and targeted therapies. In this study, during the 25-week trial, effects of Theranekron and Sorafenib, a chemotherapeutic agent, used in Wistar-Albino rats in which HCC was experimentally induced with diethylnitrosamine (DEN) and n-Nitrosomorpholine (nMOR), on plasma and liver Alpha-fetoprotein (AFP) and heat shock protein 90α (HSP90α) and Indolamine 2,3 dioxygenase 1 (IDO1) enzyme levels were investigated.