Kapalı mekanlarda karbondioksit seviyesine bağlı havalandırma ihtiyacının belirlenmesi ve havalandırma sistemi tasarımı
Determination of ventilation requirement based on carbon dioxide level in indoor spaces and ventilation system design
  1. Tez No: 788397
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL TAYYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ortamda belli bir standart değerinden yüksek bulunduğunda CO2, üretkenliği doğrudan düşürmektedir. Ayrıca, aynı ortamda bulunan insan sayısı arttıkça ve ortamda herhangi bir havalandırma sistemi varsa bu sistemin ortam havasını temizleyip içeri geri göndermesi sırasında Covid19 gibi bazı mikroorganizmalar filtre sistemlerini aşarak ortamda sürekli hareket haline geçebilir. Bununla birlikte, ortamdaki CO2 miktarı ortam havasının değişmesi ile ilgili gösterge sağlamaktadır. Ortamda Covid19 virüsü kapmış bir kişinin olması durumunda, ortam havası uygun şekilde havalandırıldığında virüsün bulaşma oranı azaltılabilecektir. Ülkemizde ve tüm dünyada etkili olan pandemi süreci ile beraber kapalı ortamlarda bulunma durumu oldukça arttı. Eskiden Hasta Bina Sendromu olarak bilinen kapalı mekanlarda birçok kişi ile uzun süre yaşandığında çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkması durumu, hava kalitesinin önemi bilincinin henüz kazanılmamasından dolayı büyük artış göstermiştir. Bu proje kapsamında, farklı nitelikteki kapalı mekanlarda CO2 ölçümlerinin yapılarak havalandırma ihtiyacının tespit edilmesi, mevcut havalandırma durumunun değerlendirilmesi ve ileriye dönük sistem çözümlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Elde edilecek bulguların, uygulanabilir nitelikte olacağı, enerji verimliliğini ön planda tutacağı ve literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Önerilen projenin amacı, farklı niteliklerdeki kapalı mekanlar için CO2 seviyesi ölçümleri yapılarak mevcut havalandırma durumlarının analiz edilmesi ve görülen sorunlara bağlı olarak havalandırma çözümü geliştirilmesidir. Bu çalışma havalandırmanın büyük önem kazandığı şu dönemde önemli çıktılar elde edilmesini sağlayacaktır. Mevcut literatür ve pandemi ortamı incelendiğinde, havalandırmanın önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Ortam havalandırması ile ilgili en önemli parametrelerden bir tanesi de ortamın CO2 seviyesidir. Ortamda bulunan kişiler nedeniyle ortamın CO2 seviyesi artış göstermektedir. Bu artış, kişilerin rahatı ve huzurunu olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca, ortamda Covid19 hastasının bulunması durumunda, CO2 seviyesi, ortamdaki virüs miktarı ile ilgili fikir vermektedir. Bununla birlikte, ortamın havalandırması ile CO2 seviyesi uygun değerlere inmektedir. Bu çalışma ile, farklı ortamlarda CO2 ölçümleri yapılarak uygun havalandırma stratejilerinin geliştirilmesi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
When CO2 is higher than a certain standard value in the environment, it directly reduces productivity. In addition, as the number of people in the same environment increases and if there is any ventilation system in the environment, some microorganisms such as Covid19 can go over the filter systems and move into the environment continuously while this system cleans the ambient air and sends it back inside. However, the amount of CO2 in the environment provides an indication of the change in the ambient air. If there is a person infected with the Covid19 virus in the environment, the transmission rate of the virus can be reduced when the ambient air is properly ventilated. With the pandemic process that is effective in our country and all over the world, the situation in closed environments has increased considerably. Formerly known as Sick Building Syndrome, the occurrence of various diseases when living with many people for a long time has increased greatly due to the lack of awareness of the importance of air quality. Within the scope of this project, it is aimed to determine the ventilation need by measuring CO2 in different indoor spaces, to evaluate the current ventilation situation and to develop forward-looking system solutions. It is considered that the findings to be obtained will be applicable, prioritize energy efficiency and contribute to the literature. The aim of the proposed project is to analyze the existing ventilation conditions by measuring the CO2 level for indoor spaces of different qualities and to develop a ventilation solution depending on the problems seen. This study will provide important outputs in the period where ventilation is of great importance. When the current literature and pandemic environment are examined, the importance of ventilation is once again understood. One of the most important parameters regarding ambient ventilation is the ambient CO2 level. The CO2 level of the environment increases due to the people in the environment. This increase can negatively affect the comfort and peace of the people. In addition, if there are Covid19 patients in the environment, the CO2 level gives an idea about the amount of virus in the environment. However, with the ventilation of the environment, the CO2 level decreases to suitable values. With this study, it will be possible to develop appropriate ventilation strategies by measuring CO2 in different environments.