Synthesis of some new hydrazides and their derivatives
Bazı yeni hidrazitler ve türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 788398
  2. Yazar: OMAR ALI HUSSEIN AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hidrazon ve türetilmiş grupları, enflamasyona karşı etkileri nedeniyle tıp sektörlerinde bilinmektedir ve bu yazıda, anti-inflamatuar potansiyel için kullanılmalarının önemine ilişkin bileşikleri ve ilgili özelliği ele aldık. Ek olarak, kağıt, reaksiyondan ikamelerin etkilerini ve bunların bir anti-enflamatuar olarak etkilerini ele aldı. Özetle çalışma, Hidrazon türevlerinin ve sübstitüsyonlarının gelecekte alerjik etki riski en az olacak şekilde kullanılması ve antiinflamatuar özelliğinin kullanılması yönünde yol göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Hydrazone and its derivated groups are known in the medical sectors due to the effects against inflamation and in this paper we covered the compounds and the associated feature regarding the importance in using them for the anti-inflammatory potential. Additionally, the paper covered the effects of the substitutions from the reaction and their effects as an anti-inflammatories. As a summarization, the study giuded in the direction of using the feature of anti-inflammatory and covering the safety of the usage of the Hydrazone derivatives and substitutions with the least risks of allergic effects in the future.