Altyapı ve sosyal kalkınma mali destek programları karşılaştırmalı etki değerlendirme analizi: Çukurova Kalkınma Ajansı örneği
Infrastructure and social development financial support programs comparative impact assessment: Çukurova Development Agency case
- Tez No: 788408
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Piyasada etkinliğin artırılması, yabancı yatırımcı ile rekabet düzeyinin iyileştirilebilmesi ve orta gelir tuzağı gibi bir takım basamakların aşılması adına devletler sosyo ekonomik gelişmeyi sağlamak için piyasaya politikalarıyla dolaylı veya doğrudan çeşitli müdahalelerde bulunurlar. Bu müdahaleler, amaçlar doğrultusunda belirlenen programlar vasıtası ile planlanmaktadır. Bu programlardan biri de mali destek programlarıdır. Mali destek programlarının çeşidi ve bütçeleri günümüzde giderek artmaktadır. Desteğin sağlanmaya başlaması ile yaygınlaştırma çalışmalarının ardından desteklerin ne derece amaçlarına ulaştığı, etkin olup olmadıkları, etkililiklerinin dereceleri ve oluşturdukları etkiler tartışılmaya başlanmıştır. Değerlendirmelerin sonuçlarına göre programlar yeniden tasarlanabilmekte, gereksiz görülen uygulamalar yürürlükten kalkmaktadır. Bugüne kadar dünya genelinde birçok program değerlendirilmiş, nicel analizler yapılmış ve sonuçları değerlendirilip yayınlanmıştır. Benzer verilerle farklı sonuçların elde edilmesi program değerlendiricileri açısından yöntemler üzerinde çalışılması gerekliliği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Destek programlarının yaygınlaşması ve çeşitlenmesi de bu çalışmaların önemini arttıran bir diğer unsurdur. Tez çalışmasında, program tasarımı sırasında belirlenen politikaların gözden geçirilmesi amacıyla etki analizinin Çukurova Kalkınma Ajansı 2010-2015 yılları arasında yürütülen sosyal kalkınma ve altyapı mali destek programına uygulanması, resmi kayıtlar ve anket ile hazırlanacak veri setinin Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemiyle değerlendirilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to increase the efficiency in the market, to improve the level of competition with foreign investors and to overcome some steps such as the middle income trap, governments intervene in the market indirectly or directly with their policies to ensure socio-economic development. These interventions are planned through programs determined in line with the objectives. The types and budgets of financial support programs are increasing day by day. After the support started to be provided and the dissemination efforts, the extent to which the supports reached their goals, whether they were efficient or not, the degree of their effectiveness and the effects they created began to be discussed. Programs can be redesigned according to the results of the evaluations, and applications deemed unnecessary are abolished. Until today, many programs around the world have been evaluated with quantitative analysis methods and the results have been evaluated and published. Obtaining different results with similar data reveals the necessity of working on methods for program evaluators. The expansion and diversification of support programs is another factor that increases the importance of these studies. In his thesis, by applying the multi-criteria decision making (MCDM) methods to the Çukurova Development Agency social development and infrastructure financial support program carried out between 2010-2015, we are providing a review of the policies determined during the program design.