Prostat biyopsisinde profilaktik kullanılan antibiyotiklerin biyopsi sonrası gelişen komplikasyonlar üzerine etkileri
The effects of antibiotics used prophylatic in prostate biopsy on the complications developing after biopsy
- Tez No: 788419
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMURAN BİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Prostat biyopsisi yapılan hastalara proflaktik olarak uygulanan fosfomisin, amoksisilin+klavulanik asit ve sefiksim grubu antibiyotiklerin biyopsi sonrası görülebilecek komplikasyonların engellenmesine olan etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması ve profilaksi için en uygun ilacın tespit edilmesi amaçlandı. Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'nun (Tarih:12.12.2022, no:2) onayını takiben 1 Eylül 2021 ve 31 Temmuz 2022 yılları arasında Dicle Üniversitesi Üroloji Polikliniğine başvuran biyopsi endikasyonu konarak biyopsi yapılan hastalar kullandıkları profilaktik antibiyotikler yönünden üç gruba ayrılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Bir grup (Grup 1, n:31) fosfomisin, bir grup (Grup 2, n:34) amoksisilin+ klavulanik asit, bir grup (Grup 3, n:31) sefiksim kullandı. Kontrole gelen hastalar işlem sonrası hematüri, hematospermi, rektal kanama, ateş, ağrı, labaratuar değerleri, IPSS ortalamaları, idrar kültüründe üreme ve hastane yatış gerekliliği açısından değerlendirilip karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan 96 erkek hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar işlem sonrası değerlendirildiğinde, gruplar arasında hastane yatış gerekliliği ve idrar kültüründe üreme açısından karşılaştırıldığında oranların fosfomisin ve sefiksim kullanan gruplarda düşük olduğu bu farkın istatistiksel olarak da anlamlı olduğu saptandı. İşlem sonrası WBC, CRP, ateş, ağrı, hematüri, hematospermi, rektal kanama ve IPSS ortalamaları yönünden gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık görülmedi. Sonuç: Prostat biyopsisi planlanan hastalarda amoksisilin+klavulanik asit düşük etkinlik nedeni ile profilaktik olarak kullanılmamalıdır. Yüksek proflaktik etkinlikleri ile fosfomisin ve sefiksimin iyi birer profilaktik ajan olduklarını belirtiyor ve fosfomisinin kolay kullanım özelliği ve ekonomik olması nedeni ile öncelikle tercih edilmesini öneriyoruz. AnahtarKelime: Prostat biyopsisi, Fosfomisin, Sefiksim, Amoksisilin+klavulanik asit, Profilaksi
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to choose an appropiate prophylactic antibiotic which will prevent the post procedural complications in patients undergoing prostate biopsy by comparing the prophylactic efficacy of fosfomycin, amoxicillin+clavulanic acid and cefixim. Method: Data of patients with suspicion of prostate cancer and whom underwent transrectal prostate biopsy between September 2021 and July 2022, at Dicle University Urology Outpatient Clinic following the approval of local ethic commite (Date:12.12.2022, No:2) retrospectively reviewed. Patients were divided into three groups according to the antibiotics they used. First group ( Group 1, n:31) received fosfomycin as prophylactic antibiotic, second group (Group 2, n:34) received amoxicillin+ clavulanic acid, third group ( Group3, n:31) received cefixim. Patients were evaluated and compared in terms of post procedure hematuria, hematospermia, rectal bledding, fever, pain, laboratory values, IPSS scores and hospitalization. Results: 96 male patients were included in the study. When the patients were evaluated after the procedure, there was a statistically significant difference between the groups in terms of hospitalization and urine culture growth. The hospitalization and urine culture growth numbers in the cefixim and fosfomycinwas low and statictically significant. No statistically significant difference was observed between groups in terms of WBC, CRP change after the procedure. There was no statistically significant difference between fever, pain, hematuria, hematospermia, rectal bleeding and the mean scores of IPSS after the procedure. Conclusion: As its efficacy is low amoxicillin+clavulanic acid should not be used prophhlacsis in patients scheduled for prostate biopsy. With their high efficacy fosfomycin and cefixim appears as an atractive alternative prophylactic agents. With it's price and easy application fosfomycin has more advantages and shoul be preferred primarily. KeyWords: ProstateBiopsy, Fosfomycin, Cefixim, Amoxicilline+clavulanic acid, Prophylaxis