Investigating the socio-ecologic place attachment qualities of a gated community: Case study of kfupm campus, Dhahran
- Tez No: 788447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dünya, mevcut kentsel planlama ve tasarım tekniklerine önemli zorluklar getiren bir kentleşme sürecinden geçerken sürekli küreselleşen dünyamızda giderek daha fazla sayıda insan, doğdukları coğrafyalardan ayrılarak farklı ülkelerde ve kültürlerde yaşamaktadır. Çevre psikologları,“yerin”birçok insan için önemli bir bağlanma unsuru temsil ettiğini göstermiş olsa da, karmaşık insan-yer ilişkilerine ilişkin gelişmiş bilgi ve akademik çalışmalar, uygulamaya dönük olumlu gelişmelerin önünü açabilir. Kavramsal bir çerçeve oluşturmak için“Olanaklılık Kuramın”ndan yararlanan bu çalışmanın amacı, Suudi Arabistan'da ekspatların yaşadığı güvenlikli sitelerin sosyo-ekolojik ortamında“yere bağlılık”kalıplarının gelişimini araştırmaktır. Araştırmanın anahtar soruları şunlardır:“Güvenlikli bir sitenin göçebe sakinleri (ekspatlar) ”nasıl hızlı ve yavaş“yere bağlanma”kalıpları geliştirir? KFUPM kampüsünde gerçekleştirilen alan çalışması nitel yöntemlerle yürütülmüştür. Verilerin toplanması için yararlanılan birinci yöntem resimsel“foto-ses tekniği”dir, ikinci yöntem ise sözlü“yarı yapılandırılmış görüşme”dir. Araştırmanın bulguları, sosyal ve fiziksel bağlanma örüntülerini, kampüs yaşamı ve bunun kentsel tasarım özelliklerine yansımaları üzerinden açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The globe is experiencing tremendous urbanization, posing significant challenges to current urban planning and design techniques. Consequently, as a part of our ever-globalizing world, countless people in the world dwell in countries and cultures different than they are originally from. While environmental psychologists have demonstrated that places represent an important attachment figure for many people, enhanced knowledge of the complex human-place relations may guide in improving practical expertise. The purpose of this study, which refers to affordance theory to develop its conceptual framework, is to investigate the development of place attachment patterns in the socio-ecological setting of gated communities in Saudi Arabia. The key questions in this research are:“ how does the expatriate' of a gated community develop fast and slow place attachment patterns?”. The study that has been conducted at KFUPM Campus applied two qualitative data gathering techniques. The first one is the pictorial“photo-voice technique”, and the second one is the verbal“semi-structured interview”. The findings reveal the social and physical attachment patterns that are explained through campus life and its reflections on urban design features.