Dizi sektöründe özerklik sorunu: Bourdıeu'cu bir yaklaşım
The problem of autonomy in the series sector: A Bourdieuan approach
- Tez No: 788479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ CAN YAĞCI AKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Türkiye'de dizi alanı, 2000'li yıllardan itibaren sahip olduğu üretim hacmi, ulaştığı izleyici kitlesi, etkinlik gösterdiği ulusal ve ulus aşırı pazarları, ülke ekonomisine sağladığı katma değer bakımından Türkiye'nin öne çıkan sektörlerinden biridir. Üretim hacminin artması ve çeşitlenmesi, yan sanayisinin oluşması, dernek ve mesleki kuruluşlarının etkinleşmesi, organizayon ve iş bölümünün kurumsallaşması gibi özellikleriyle kendi kurallarını, Bourdieu'nun deyimiyle doxalarını yaratan sektör, bir alan görünümüne 2000'li yıllarda ulaşmıştır. Yaratıcı endüstrilerin en çok katma değer yaratan sektörlerinden biri olan dizi alanı, dijital ve geleneksel yayın mecralarında çeşitlenen ürünleriyle öne çıkmakta, toplumsal alan ile kurduğu ilişki her geçen gün güçlenmektedir. Bu nedenle alanın kamusal değer üretimindeki rolünün araştırılması önem kazanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de dizi alanının ticari üretim pratiklerine odaklanmaktadır. Alanın özgün yapısal dinamiklerini ve bu dinamiklerde işleyen mücadelelerini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu sayede kültürel üretim alanı olarak önemi her geçen gün artan Türkiye'de dizi alanının özerklik potansiyelini açığa çıkarmak mümkün hale gelmektedir. Özerkliğin izleri alanda sembolik üretimi yürüten faillere odaklanılarak sürülmektedir. Çalışmanın kuramsal ve metodolojik zemini Pierre Bourdieu'nun alan teorisine dayanmaktadır. Bourdieu'nun alan teorisi, dizi alanına yapı-fail ilişkiselliğinde odaklanmayı mümkün kılmakta ve ticari üretim dinamikleri ile yapılanan alanda devam eden özerklik mücadelelerini, bu mücadelelerde yapı ile yapılanan failin rolünü tanımlamayı da olanaklı hale getirmektedir. Çalışma, dizi alanındaki özerklik dinamiklerine makro ve mikro ölçekte bütünlüklü bir yaklaşım sunarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
TV series is one of the prominent sectors in Turkey in terms of the production volume it has had since the 2000s, due to the audience it has reached, the national and transnational markets it is active in, and the added value it provides to the country's economy. The sector, which created its own rules and doxas, in Bourdieu's words, with its features such as the increase and diversification of production volume, the formation of several sub-industries, the activation of associations and professional organizations, and the institutionalization of the organization and division of labor, presents the appearance of a field in the 2000s. TV series, which is one of the sectors that create the most added value in the creative industries, stands out with its diversified products in digital and traditional broadcasting channels, and its relationship with the social sphere is getting stronger day by day. For this reason, it is important to investigate the role of this field in the production of public value. This study focuses on commercial production practices of TV series in Turkey. It aims to reveal the unique structural dynamics of the field and the struggles taking place in these dynamics. In this way, it becomes possible to reveal the autonomy potential of TV series in Turkey, whose importance as a cultural production area is increasing day by day. The traces of autonomy are traced by focusing on the agent who carries out the symbolic production in the field. The theoretical and methodological ground of the study is based on Pierre Bourdieu's field theory. Bourdieu's field theory makes it possible to focus on the relationship between the structure and agent, to define the ongoing struggles for autonomy in this field structured with commercial production dynamics and moreover, the role of the agent shaped by the structure in these struggles. The study gains importance by presenting a holistic approach to the autonomy dynamics at both macro and micro scales.