A BİM-based building circularity framework: Assessment and visualization through 5R strategies
BİM tabanlı bina döngüsellik çerçevesi: 5R stratejileri ile değerlendirme ve görselleştirme
- Tez No: 788509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Döngüsel ekonominin ilkeleri, kaynak verimliliğini artırmak ve çevresel etkiyi azaltmak için uygulanır. Bu tezin amacı, yeniden kullanma, geri dönüştürme ve yeniden düşünme gibi R stratejilerinin grafik destekli veri gösterimi ile analiz edilmesini sağlayan ve erken aşamalardan başlayarak karar vermeyi destekleyen döngüsellik değerlendirmesi (BCA) oluşturmak için BIM tabanlı bir çerçeve oluşturmaktır. hayatın sonu. Döngüsellik göstergeleri oluşturma ve değerlendirme yaklaşımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra 5R stratejilerinin tasarım alternatifleri geliştirilmiş ve Revit'te modellenmiştir. Bu alternatiflerin bina döngüselliğini analiz etmek için Çevresel Ürün Beyanları (EPD) birim değerlerle BIM ortamında derlenmiştir. EPD bilgilerini BIM'e aktarmadan önce, bu veri kümeleri, bina döngüselliğini hesaplamak için Küresel Isınma Potansiyeli, Yapısızlaştırılabilirlik ve Yeniden Kullanılabilirlik gibi BAMB şablonlarından alınan parametrelere göre bir Excel dosyasında toplanmıştır. Bina döngüsellik değerlendirmesini BIM'e entegre etmek için Dynamo'da BCA çerçevesi geliştirilmiştir. Çerçeve, bina döngüselliğinin hesaplanmasına ve Revit'te çevresel etki, geri kazanılabilirlik ve yapısızlaştırılabilirlik açısından grafiksel sonuçlar üretilmesine olanak tanır. Çerçeveyi test etmek için bir vaka çalışması ve 5R tasarım alternatifleri kullanmıştır. Sonuçlar, Yeniden Düşünmeyi içeren çözümlerin en iyi çevresel etki ve yapısöküm performanslarına sahip olduğunu, Azaltma stratejisinin ise en iyi kurtarma performansına sahip olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik teknolojileri, yapısöküm için tasarım ve uyarlanabilir tasarım da dahil olmak üzere birçok döngüsel tasarım ilkesi burada birleştirildiğinden, Yeniden Düşünme en dairesel tasarımı sağlamak için en iyi alternatiftir. Bu çalışmada sunulan metodoloji, döngüsellik göstergelerinin oluşturulması sürecini daha anlaşılır kılmakta ve R stratejilerinin uygulanmasına ilişkin kararların alınmasına rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Principles of the circular economy are applied to improve resource efficiency and reduce environmental impact. The purpose of this thesis is to create a BIM-based framework for building circularity assessment (BCA) that enables an analysis of R strategies such as Reusing, Recycling and Rethinking with graphically aided data representation and supports decision-making starting from the early stages to end of life. To learn more about building circularity indicators and assessment approaches, a literature review was conducted. Then, design alternatives of 5R strategies were developed and modeled into Revit. To analyze the building circularity of these alternatives, Environmental Product Declarations (EPD) were compiled into BIM enviroment with unit values. Before transferring EPD informations into BIM, these datasets are gathered into an Excel file with respect to parameters from BAMB templates such as Global Warming Potential, Deconstructability and Reusability to calculate building circularity. To integrate building circularity assessment to BIM, BCA framework was developed in Dynamo. The framework enables calculating building circularity and generating graphical results in Revit with respect to environmental effect, recoverability, and deconstructability. A case study and its 5R design alternatives are used to test the framework. The outcomes show that solutions that involve Rethinking has the best environmental impact and deconstructability performances, when Reducing owns the best recovery performance. As a result, Rethinking is the best alternative to provide most circular design, since many circular design principles, including sustainability technologies, design for deconstruction and adaptable design, are combined there. The methodology presented in this study makes the process of generating circularity indicators more comprehensible and gives guidance for making decisions regarding the application of R strategies.