A BIM-based assessment of the impact of envelope design and building surrounding on the trade-off between energy efficiency, thermal comfort & visual comfort
Bina kabuğu tasarımının ve çevresinin enerji verimliliği, termal konfor ve görsel konfor arasındaki ödünleşime etkisinin BIM tabanlı bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 700952
  2. Yazar: MEHMET TURABİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hızlı ve kontrolsüz şekilde artan Dünya nüfusunun yaratmış olduğu kaynak ve tüketim problemi; yakın gelecekte mühendislerin daha sürdürülebilir malzemelerle daha az enerji tüketen konutları projelendirmelerini zorunlu kılmıştır. Ancak sadece enerji tüketimini minimum seviyeye indirmek yeterli değildir; aynı zamanda daha sağlıklı bir ortam ve daha yüksek seviyeli bir üretim için bina iç mekân kalitesinin maksimum seviyede tutulması gereklidir. BIM tabanlı tasarım ve analiz hem hedeflenen enerji ihtiyaçlarının hem de görsel ve termal konfor seviyelerinin elde edilmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Geçmiş yıllardaki çalışmalarda yaşam döngüsü maliyeti ve yaşam döngüsü enerji ilişkisi ile, görsel ve termal konforun parasal analizi gibi daha çok maliyet alanında yapılan optimizasyonlarla beraber, binaların enerji performansını göz önünde bulundurarak görsel konforu artırmaya çalışan ya da gün ışığı performansını ve enerji verimliliğini optimum seviyede tutmak için simülasyonlar içeren araştırmaları görmek mümkündür. Ancak termal konfor ve görsel konfor artırılırken enerji ihtiyacını düşük tutmayı amaçlayan, bir başka deyişle maliyetten bağımsız birden çok kriterin aynı anda değerlendirildiği bir optimizasyon çalışmasına rastlanılmamıştır. Bu çalışmada, bina enerji tüketimini azaltırken aynı zamanda termal ve görsel konforu artıran daha yeşil ve daha çevre dostu bir tasarımı desteklemek için, BIM teknolojisi ve çoklu görev fonksiyonu tanımlanarak bu kriterler arasında bir ödünleşim analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, belirli tasarım parametrelerinin enerji verimliliği ile termal ve görsel konfor seviyelerinin nasıl etkilediğinin göstermekte ve sadece enerji verimliliğini değil, aynı zamanda bina sakinlerinin konforunu da göz önünde bulundurarak tasarım kararlarını destekleme potansiyeli sunmaktadır
Özet (Çeviri)
The problem of depletion and rapid consumption of natural resources has forced engineers to design houses that consume less energy with more sustainable materials. However, simply minimizing energy consumption is not enough; at the same time, it is necessary to keep the indoor quality at the maximum level for a healthier environment and higher level of production. BIM based design and analysis has the potential to help achieve both targeted energy needs and visual & thermal comfort levels. Previous studies looked into increasing visual comfort while considering the energy performance of the buildings or performed simulations to keep daylight performance and energy efficiency at an optimum level. Moreover, there was also some research on optimization in the field of costs, such as life cycle cost and life cycle energy relationship or the monetary analysis of visual and thermal comfort. However, an optimization study aiming to keep the energy need low while increasing the thermal comfort and visual comfort, in other words, a study that evaluates all three criteria at the same time, has not been encountered. In this study, an analysis to support a greener and more environmentally friendly design, which reduces the building energy consumption while increasing thermal and visual comfort at the same time, has been performed by using BIM technology together with a multi-objective function to assess tradeoff between these criteria. The results of the analysis show how certain design parameters effect energy efficiency and thermal and visual comfort levels and provides a potential to support design decisions not only considering energy efficiency but also the comfort of the occupants.