Bilgisayar programlarının fikri hukukta korunması
Copyright protection of computer programs
  1. Tez No: 788525
  2. Yazar: ELİF SEMA EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fiziki bir aracıya ihtiyaç duyulmaksızın internet yoluyla bile kolayca yayılabilen bilgisayar programları, gerek uluslararası anlaşmalar gerekse 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilim ve edebiyat eserleri arasında kabul edilmektedir. Çalışmamızda, bilgisayar programlarının fikri hukuktaki korumasının diğer fikir ve sanat eserlerinden ne gibi farklılıklar arz ettiği, bu konuya Türk hukuk sisteminin, Kıta Avrupası hukuk sisteminin ve Amerikan hukuk sisteminin yaklaşımının ne şekilde olduğu, yaklaşım farklılıklarının mevzuata ve yargı kararlarına nasıl yön verdiği karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, konunun teknik yönüne ağırlık verilmiş, bununla birlikte önemli bazı tartışmalar ve yargı kararları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, uluslararası mevzuat incelenmiş, adil kullanım doktrini ve üç adım testi temelinde Amerikan hukuku ile Kıta Avrupası hukukunun yaklaşım farkı ele alınmıştır. Son bölümde ise programların korunması konusu Türk hukuku bağlamında yargı kararları ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer programs can be easily distributed via internet without a physical device and are accepted as a literary and artistic work both in the Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works and in international law. In our study, the difference between the protection of computer programs and other intellectual and artistic works in intellectual law is discussed. Also the approaches of the Turkish legal system, the civil law system, the American legal system and how the differences in these approaches shape the legislation and judicial decisions are discussed comparatively. In the first chapter, we focused on the technical side of the issue, some important debates and judicial decisions. In the second chapter, we analyzed international legislation, difference between approaches of the American law and the civil law on the basis of the fair use doctrine and the three-step test. In the last chapter, we examined the protection of computer programs in Turkish law in the context of judicial decisions.